Два дни преди Владимир Путин официално да започне поредния си мандат като руски президент, опозицията организира една от най-големите си протестни кампании в новата история на страната. Акцията „Путин не ни е цар”, започната от движението на Алексей Навални, доведе до протестни прояви в 90 града на Русия.
В тях се включиха хиляди граждани - въпреки забраната, наложена от властите на много места.
В Москва и Петербург много хора се събраха много преди началото на събитията. Малко след започването им имаше и арести. Навсякъде в района на митингите имаше огромно количество тежковъоръжени полицаи. В столицата в арестите и сблъсъците на страната на властите се включиха и казаци. Те направиха кордон, за да не може опозиционният лидер Алексей Навални да стигне до събралото се множество. След меле, в крайна сметка той беше арестуван.
Впечатляващото този път е, че извънпарламентарната опозиция насочи усилията си и към провинцията, смятана за „крепост” на властта. Така, макар и с по няколко десетки участници в началото, беше постигнат пробив в Самара, Омск, Тюмен, Томск, Новосибирск, Красноярск и др.
В Екатеринбург се събраха няколко хиляди души, а в Самара още в началото се стигна до лек сблъсък с полицията. Там се развя арменско знаме – вероятно като аналогия на събитията в Ереван, където опозицията излезе на улицата и се очертава за първи път от много години пренареждане на политическия пейзаж.
В Красноярск задържаните след митинга са 150 човека.
Навсякъде шествията днес започнаха мирно. Участниците са предимно младежи.
От щаба на Навални организираха пряко предаване онлайн с включвания от много точки на Русия, което беше гледано от десетки хиляди зрители. Опозиционерът специално подчерта, че протестите не са в негова подкрепа, а с призив към гражданите да упражняват правата си. Проправителствените медии не отразяваха протеста в страната, а само събитията в Москва.