Рекорден брой журналисти, над 400, посетиха вчерашната пресконференция на руския външен министър Сергей Лавров, на която бе направена външнополитическа равносметка на 2015 г., пише "Росийская газета".
Сред темите с най-голям медиен интерес официозът откроява отношенията между Русия и Запада. Лавров потвърди, че федерацията не смята да загърби сътрудничеството си с Европа. Според него, все по-голям брой западни партньори на Русия споменават, че имат интерес санкциите срещу Москва да бъдат вдигнати час по-скоро, пише вестникът. Но посочва, че руското външно министерство гледа с доста резерви на перспективите за ново "рестартиране" на отношенията със САЩ след американските президентски избори тази година.
"Московский комсомолец" обаче цитира вчерашните думи на руския първи дипломат: "Основно предизвикателство са задачите за създаване на справедлива, демократична международна система. Сами не можем да направим това".
Лавров смята за необходимо общо "рестартиране" на международните отношения, отбелязва "Независимая газета" в статия под заглавие "Русия и Западът имат нужда един от друг". По думите му главното предизвикателство за Русия е да бъде сформирана справедлива световна политическа система, която да се адаптира към негативните тенденции в международните отношения напоследък. Миналата година вече се очертаха нови принципи в дипломацията. Проповядваните вече дълги години от Запада методи на твърда доминация с натрапване на собствените му позиции трябва да бъдат сменени с равноправие в политиката, допълва изданието. "Нашите колеги казват, че бизнесът с Русия вече няма да е както преди. Бизнес както обикновено вече няма да има. Тази история приключи. Започва история на равноправна основа", цитира всекидневникът Лавров.
В коментар за изявленията му политологът Валерий Гарбузов признава, че иранският, сирийският и украинският проблем наистина няма как да бъдат решени без Русия. "При всичкия им мащаб обаче това са частни събития", изтъква той. "Но ако говорим за общата основа на руско-американските отношения и отношенията със Запада като цяло, то още от украинската криза, а може би и от по-рано се градеше русло на конфронтация. Включително и с наша помощ. Външната политика на Руската федерация се приема в САЩ като провокация, а политиката на президента Владимир Путин е провокиращо поведение", казва аналитикът.
Нито един въпрос не постави натясно шефа на руското външно ведомство. Той "виртуозно подкрепяше аргументите си с позовавания на международни документи, явно смятайки, че на журналистите хич не би им хрумнало да надзърнат в тях", коментира пресконференцията "Комерсант". Според вестника, Лавров обосновал например руската позиция за Украйна и Крим с декларацията на ООН от 1970 г. за териториалната цялост и самоопределението на народите. В документа обаче се подчертава неведнъж, че той не насърчава действия, водещи към "нарушаване на териториалната цялост или политическото единство на суверенни и независими държави", напомня изданието във връзка с анексията на украинския полуостров Крим от Русия през 2014 г.
"Сергей Лавров интерпретира посвоему и Будапещенския меморандум от 1994 г., подписан от Русия, САЩ, Великобритания и Украйна", с който страните се задължиха "да зачитат независимостта, суверенитета и съществуващите граници на Украйна", добавя "Комерсант". "Пресконференцията впрочем е формат, който дава възможност да жонглираш с подобни аргументи. Нали човек няма как да влезе в спор", отбелязва вестникът. И допълва: "А като цяло годишната равносметка излезе доста неутешителна. Изказването на Сергей Лавров впрочем налагаше извода, че Русия няма вина за това.