Русия иска равноправни отношения със Запада

gettyimages (архив)
share

Рекорден брой журналисти, над 400, посетиха вчерашната пресконференция на руския външен министър Сергей Лавров, на която бе направена външнополитическа равносметка на 2015 г., пише "Росийская газета".

Сред темите с най-голям медиен интерес официозът откроява отношенията между Русия и Запада. Лавров потвърди, че федерацията не смята да загърби сътрудничеството си с Европа. Според него, все по-голям брой западни партньори на Русия споменават, че имат интерес санкциите срещу Москва да бъдат вдигнати час по-скоро, пише вестникът. Но посочва, че руското външно министерство гледа с доста резерви на перспективите за ново "рестартиране" на отношенията със САЩ след американските президентски избори тази година.

"Московский комсомолец" обаче цитира вчерашните думи на руския първи дипломат: "Основно предизвикателство са задачите за създаване на справедлива, демократична международна система. Сами не можем да направим това".

Лавров смята за необходимо общо "рестартиране" на международните отношения, отбелязва "Независимая газета" в статия под заглавие "Русия и Западът имат нужда един от друг". По думите му главното предизвикателство за Русия е да бъде сформирана справедлива световна политическа система, която да се адаптира към негативните тенденции в международните отношения напоследък. Миналата година вече се очертаха нови принципи в дипломацията. Проповядваните вече дълги години от Запада методи на твърда доминация с натрапване на собствените му позиции трябва да бъдат сменени с равноправие в политиката, допълва изданието. "Нашите колеги казват, че бизнесът с Русия вече няма да е както преди. Бизнес както обикновено вече няма да има. Тази история приключи. Започва история на равноправна основа", цитира всекидневникът Лавров.

В коментар за изявленията му политологът Валерий Гарбузов признава, че иранският, сирийският и украинският проблем наистина няма как да бъдат решени без Русия. "При всичкия им мащаб обаче това са частни събития", изтъква той. "Но ако говорим за общата основа на руско-американските отношения и отношенията със Запада като цяло, то още от украинската криза, а може би и от по-рано се градеше русло на конфронтация. Включително и с наша помощ. Външната политика на Руската федерация се приема в САЩ като провокация, а политиката на президента Владимир Путин е провокиращо поведение", казва аналитикът.

Нито един въпрос не постави натясно шефа на руското външно ведомство. Той "виртуозно подкрепяше аргументите си с позовавания на международни документи, явно смятайки, че на журналистите хич не би им хрумнало да надзърнат в тях", коментира пресконференцията "Комерсант". Според вестника, Лавров обосновал например руската позиция за Украйна и Крим с декларацията на ООН от 1970 г. за териториалната цялост и самоопределението на народите. В документа обаче се подчертава неведнъж, че той не насърчава действия, водещи към "нарушаване на териториалната цялост или политическото единство на суверенни и независими държави", напомня изданието във връзка с анексията на украинския полуостров Крим от Русия през 2014 г.

"Сергей Лавров интерпретира посвоему и Будапещенския меморандум от 1994 г., подписан от Русия, САЩ, Великобритания и Украйна", с който страните се задължиха "да зачитат независимостта, суверенитета и съществуващите граници на Украйна", добавя "Комерсант". "Пресконференцията впрочем е формат, който дава възможност да жонглираш с подобни аргументи. Нали човек няма как да влезе в спор", отбелязва вестникът. И допълва: "А като цяло годишната равносметка излезе доста неутешителна. Изказването на Сергей Лавров впрочем налагаше извода, че Русия няма вина за това.

Водещи новини

Още новини