Руските антисанкции са добре дошли за контрабандистите. Финансовото министерство заяви, че инфлацията е победена, но годишният ръст на цените все едно ще е двуцифрено число, пише "Независимая газета".
Вестникът коментира вчерашно изявление на министъра на финансите Антон Силуанов, че руските власти са успели да избегнат тази година развихряне на инфлационната спирала. Така нарича той "ситуация, когато в отговор на ценовия ръст властите индексират бюджетните разходи, с което предизвикват нов ценови ръст", пояснява изданието. "Успяхме да обуздаем инфлацията" и тази година тя ще е 12 до 12,2 на сто, а "догодина темпото значително ще намалее", заяви министърът. Хората в Русия обаче едва ли са забелязали тази победа и радостта на министерството изглежда още по-съмнителна, ако сравним руската хранителна инфлация с европейската.
Според статистическото ведомство в Москва, миналата година храните в Русия са поскъпнали средно с 16,7 на сто, а в Европейския съюз през същия период са поевтинели с 0,1 процента. За деветте месеца на т. г. цените на храните в Русия са нараснали с близо 10 на сто, а в ЕС - с 0,3 процента, отбелязва всекидневникът.
Ценовият спад на европейските пазари и ускорената инфлация в Русия се дължат между другото и на хранителното ембарго, въведено от Москва в отговор на антируските санкции на Запада. Намалелият внос доведе до свиване на конкуренцията. Положението се влоши още повече заради спадналите цени на петрола и последвалата девалвация на рублата. Всичко това бе добре дошло за аграрните контрабандисти, както съобщи тези дни службата "Росселхознадзор", се казва в статията.
Експерти на вестника потвърждават този извод. Забраната за внос на някои хранителни продукти, особено категория лукс, вдига неколкократно цените им на черния пазар в Русия. И доходите от контрабандата вероятно са нараснали с 200-300% в сравнение с времето отпреди санкциите, коментира икономистът Олег Шахов. Търговските вериги във федерацията ще започнат да вдигат цените още през ноември, за да избегнат шок у потребителя, щом види разликата между декември и януари, пише "Новая газета".
При въвеждане на хранителното ембарго през август 2014 г. в отговор на западните санкции се говореше много, че нямало да има недостиг на хранителни стоки, а скъпите и правени незнайно от какво вносни храни щели да бъдат сменени с натурални и достъпни, произведени от руски фермер. Четиринайсет месеца по-късно констатираме: дефицит наистина няма, но цените и качеството на храните, "заместили" вноса, създават големи проблеми, заявява вестникът.
По официални данни, цитирани в материала, миналата година гречката (елда) - традиционно за Русия вариво, е поскъпнала там средно почти с 95 на сто, захарта - с 45 на сто, оризът - с 40 процента, олиото - с 38. Делът на фалшификатите и некачествените храни на руския пазар бележи 15-годишен рекорд, подчертава пред изданието Дмитрий Янин, оглавяващ Международната конфедерация на потребителските сдружения.
Едни говорят за 80 на сто фалшификати, други за 15-20 процента, но всяко надхвърляне на петпроцентния праг доказва, че действията на правителството са неефикасни. На пазара има огромен брой мошеници. Ситуацията е критична. Заради грешни решения, взети по политически съображения, по-специално защото се отслабва конкуренцията на пазара, твърди експертът.
Според него, в Русия "много случаи с фалшифицирана продукция, понякога просто опасна за живота, се премълчават. Стратегията е да се държат хората в неведение". Западният стандарт е най-много пет процента фалшификати. Там смятат, че такъв дял не застрашава конкуренцията. В крайна сметка шмекерува един от 20 души. А когато безнаказано, изгодно за себе си шмекеруват пет компании от 20, другите 15 са пред изкушение да повторят "успеха" на колегите си, обяснява специалистът. За да прекъсне тази верига, руското правителство трябва "на първо място и най-важното, да отмени контрасанкциите", апелира експертът на "Новая газета".