ЕК обяви "Южен поток" за временно прекратен

Getty Images/Guliver
share

„Южен поток“ е спрян, заяви външният министър на Русия Сергей Лавров, цитиран от световните агенции, Междувременно европейският комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер обяви, че проектът е прекратен.

Европейският съюз не е против газопровода „Южен поток”, неговото строителство е прекратено временно, каза Йотингер, цитиран от Интерфакс.

„Нямаме нищо против „Южен поток”, за нас са приемливи всички елементи от инфраструктурата за доставка на газ в Европа”, обяви той на среща с журналисти в Брюксел. „Южен поток” е единствено нова структура за съществуващите газови потоци. Това е допълнение, а не нов източник. По отношение на този проект ние сме обективни и неутрални. Всички решения се взимат от инвеститорите и правителствата на страните, през които преминава тръбата”, отбеляза той.

„ЕК като гарант на съюзното законодателство, трябва да осигури съответствието на проекта на европейските правила. Ние поискахме заинтересованите страни мандат за преговори с Русия, за да внесем поправки в споразуменията и да ги приведем в съответствие с правилата на ЕС”, подчерта Йотингер.

„Ние започнахме преговори, създадохме работна група и продължихме обсъжданията, но преди няколко дни Русия реши да се обърне към Световната търговска организация, за да получи изключение от европейските регламенти. При това тя ни обвини в нарушение на правилата на СТО. Т.е. руската енергийна политика съответства на правилата на СТО, а законодателството на ЕС – не”, каза еврокомисарят.

По думите му Брюксел е готов да проведе преговори в прагматичен дух за изключение от правилата на ЕС, но за начало е нужно Русия да признае тези правила, а не да върви срещу тях.

„Членовете на ЕС довериха преговорите на ЕК. Миналия петък в Люкембург Съветът на ЕС по енергетиката констатира общото разбиране по този въпрос. Всички 28 страни одобриха моята позиция по „Южен поток”. За нас са неприемливи нарушенията на правилата на вътрешния пазар. Изключения са възможни, но за начало трябва да се признаят нашите правила, а после да се търсят изключения от тях. Такава бе и историята със „Северен поток”. Ние проявяваме гъвкавост, правим изключения. Но партньорите и инвеститорите в проекта са длъжни да признаят правилата”, заяви Йотингер.

Що се касае конкретно до България, то по думите на комисаря към нейното споразумение с Русия Брюксел има забележки в областта на екологията, правилата на вътрешния пазар и антимонополното законодателство, отбелязва "Фокус".

Водещи новини

Още новини