Украинската криза вдъхна нови сили на НАТО, пише руският в. "Комерсант".
По негови данни на изданието САЩ и европейските им съюзници отново ще се заловят да възпират Русия. Преди кризата в Украйна военни, политици и експерти в страните членки на НАТО си блъскаха главите какво ще прави Алиансът, след като повечето му контингенти напуснат тази година Афганистан. Последните седмици промениха нещата. Очаква се мерките за колективна отбрана на страните от пакта, и най-вече източноевропейските, да станат основна тема на предстоящата лидерска среща в Уелс, посочва вестникът.
"След Афганистан алиансът може отново да се залови с Европа - без да ще, Кремъл май сам е дарил НАТО с нов живот", смята Джуди Демпси, експерт на фондация "Карнеги". Следващите стъпки на пакта ще зависят от действията на Русия, заявява пред изданието заместник-генералният секретар на НАТО Александър Вършбоу. Той допуска, че ще се наложи Алиансът "да преразгледа цялата си стратегия". Западни експерти не изключват в бъдеще САЩ да разположат в Източна Европа съществени бойни сили - независимо от неофициалните си договорки с Русия. Нещо повече, Алиансът може да преразгледа и отношението си към тактическите ядрени оръжия на САЩ, разположени според някои данни в Германия, Холандия, Белгия, Италия и Турция. Преди кризата в Украйна местната общественост приканваше "да се приключи с този анахронизъм" и американските ядрени оръжия да се махнат от Европа. Сега вече не се говори за това, пише всекидневникът.
"Не може да се разоръжаваме и занапред, докато целият останал свят трупа въоръжения, а някои дрънкат с оръжие по нашите граници", заяви генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен. Расмусен нарече присъединяването на Крим "част от глобалната стратегия на Русия" и изрази опасения, че може би предстои "военно нахлуване" в Източна Украйна и Приднестровието. "Днес виждаме Русия, която говори и действа по-скоро като противник, а не като партньор на НАТО", обобщи той, цитиран в материала.
Според московското ръководство отношенията се изострят заради НАТО. "Ако алиансът иска да се върне към предназначението си от времето на студената война, това не е наш избор", заяви посланикът на Русия в пакта Александър Грушко. "Опитът на някои да задействат НАТО с цел натиск върху Русия е просто стремеж да си направят пиар от появилите се вътрешнополитически проблеми на Украйна", твърди Николай Бордюжа, генерален секретар на Организацията на Договора за колективна сигурност - доминиран от Москва военнополитически блок в постсъветското пространство.