Владимир Путин предизвиква Запада с Крим

share

Владимир Путин призна снощи Крим за независима държава напук на наложените часове по-рано от САЩ и Европейския съюз санкции на висши руски представители. Ходът на руския президент заплашва да ескалира кризата в Украйна след неделния референдум, на който кримските граждани гласуваха за отделяне на полуострова от Украйна и присъединяването му към Русия, пише британският в. "Файненшъл таймс".

Геополитическата конфронтация откакто Русия придвижи войници без обозначения в Крим миналия месец и установи проруско ръководство на полуострова прерасна в най-голямата криза със сигурността в Европа от Студената война насам. По-рано вчера Путин намекна, че би могъл да преговаря по дипломатическа сделка за Украйна, използвайки Крим като разменна монета, отбелязва вестникът. Какви възможности за дипломация остават - и колко бързо ще бъдат приети по-строги международни санкции - може би ще зависи от това с каква бързина ще извърши Русия присъединяването на Крим към Руската федерация. След признаването на неговата независимост с указа на Путин, този процес теоретично може да приключи до дни, ако Москва реши да действа по бързата процедура, допълва "Файненшъл таймс".

Западът трябва да бъде готов, ако Русия ескалира интервенцията си в Украйна, съветва "Файненшъл таймс" в редакционна статия. Руският президент несъмнено демонстрира решимостта си да действа безскрупулно, преследвайки интересите на страната си в Украйна. Вчера най-сетне дойде моментът САЩ и ЕС да заявят ясно на лидера в Кремъл каква цена трябва да плати за агресията си. Населението в Крим се яви на референдум под дулото на оръжията, след като Русия наводни полуострова със свои сили.

Кремъл устрои безжалостна пропагандна кампания, за да гарантира шумна победа на вота за отцепване. Макар рускоезичните жители на
Крим да са мнозинство, вотът от 96,77 процента в полза на отделянето от Украйна говори повече за сталинистки изборни техники, отколкото за демократични принципи. Когато Путин се произнесе пред руската Дума, вероятно ще се изясни каква ще е следващата му стъпка. Ние обаче не бива да се заблуждаваме за него. Неговото правителство издаде дипломатическа нота след анексирането на голям отрязък европейска територия със сила. Това е обида за всеки с чувство за европейска история, заключава редакционната статия във "Файненшъл таймс".

С указа за признаването на Крим за независима държава Владимир Путин нанесе бърз и безкомпромисен удар върху налагането на санкции от страна на САЩ и ЕС, отбелязва "Дейли телеграф". Пренебрегвайки заплахите на Запада за нова Студена война и икономическа блокада с трайни последици, руският президент ще се произнесе пред двете камари на руския парламент по кризата и се очаква да приветства Крим в лоното на Руската федерация. Официалната процедура по поглъщането на полуострова може да бъде завършена до седмици, допълва всекидневникът.

Указът на президента Путин показва, че Москва не се бои от западния натиск в сблъсъка на волите, породил най-дълбокия разрив в отношенията между Изтока и Запада от края на Студената война и заплашващ да преначертае границите, установени при разпадането на Съветския съюз през 1991 г., пише в. "Ню Йорк таймс". Западните санкции са само плясване през ръцете за Путин, отбелязва в. "Вашингтон пост". Докато Владимир Путин сбъдва или дори надминава най-песимистичните очаквания за войнствеността му, САЩ и съюзниците им досега показват по-малко, отколкото заплашиха, че ще покажат като ответни мерки за действията му. Ако Западът не предприеме бързо по-строги санкции срещу олигарси, срещу хората с мръсните пари и банките, които поддържат руския режим, резултатът ще бъде още повече агресия, предупреждава вашингтонският ежедневник.
 

Водещи новини

Още новини