"Киев изгуби Крим", констатира на сайта си "Независимая газета". "Крим се развежда с Украйна", четем в "Московский комсомолец". "Слава на Крим!" - пише в заглавие "Комерсант".
Крим гласува за ново обединяване с Русия, посочва "Комерсант" по повод вчерашния референдум на украинския полуостров, чиито първи неокончателни официални резултати сочеха над 95 на сто подкрепа за включване в състава на федерацията. "Крим е зряла круша, която сама ни падна в ръцете", пише в заглавие мрежовото издание "Газета". Всички гласували казваха горе-долу едно и също: "Това е
празник! Това е нашето бъдеще! Никой не може да ни забрани да сме заедно", описва официозът "Росийская газета" участието на жители на Крим в екзитполове.
Според "Ведомости" вотът е протекъл много успешно и с общо одобрение, без да попречат нито "спринтьорските темпове", с които бе организиран, нито агитацията в деня на гласуването, нито бойкотът, обявен от кримските татари, нито отказът на украинските власти да признаят резултата. "Няма смисъл да говорим за нарушения, тъй като липсва всъщност и процедура", коментира пред вестника Василий
Вайсенберг, експерт на руското обществено движение "Голос". Временната наредба за референдума не регламентира редица важни моменти; комисиите например може да броят гласовете при закрити врати, изтъква той.
Кримският референдум протече сравнително безпроблемно, тъй като Киев се отказа засега от силов сценарий на полуострова, пише "Независимая газета". И обяснява причините: "ниска дееспособност на армията" и "невъзможност властта да бъде поета от "разпокъсаните отряди на бойците от Майдана". А Националната гвардия на Украйна едва започна да се формира, добавя изданието. Посочва се и възпиращата роля на рускоезичните "сили за самоотбрана", действащи в Крим. Според всекидневника обаче Киев едва ли се е отказал от своите претенции към полуострова и не са изключени силови акции срещу местните власти в бъдеще - "може би до месец-два". Отбелязват се и "негласните опити на САЩ и НАТО да съдействат за повишаване на боеспособността на украинската армия".
Западните политици заплашват Владимир Путин със санкции, за да го принудят да направи крачка назад в решаването на кримския въпрос. Руският лидер обаче "засега не отстъпва и трудно би било да предположим, че ще се държи по друг начин", пише "Независимая газета". Властта в Русия (и по-специално Путин) неизменно подчертава публично, че не взема и не променя никакви свои решения под
натиск. Същевременно класическият електорат на Путин не възприема като цел или ценност укрепването и разширяването на връзките със Запада. За разлика от средната класа в Русия, очертала се и укрепнала по време на суровинния бум от миналото десетилетие.
"Третият мандат на Владимир Путин обаче показва, че новите буржоа не го интересуват като избиратели. Управляващият елит изцяло се е преориентирал към своето електорално ядро". И Путин вече не е прагматичен и гъвкав политик - направил е твърд избор в полза на една от страните в социално-политическия и идеен конфликт, заключава "Независимая газета".