Анализатори: Вероятността, Русия да се изтегли от Крим, е малко вероятна

gettyimages
share

Русия едва ли ще изтегли военните си сили от Кримския полуостров в Украйна, смятат анализатори и бивши служители от администрацията на президента Барак Обама. Това принуждава САЩ и Европа да предприемат по-ограничена стратегия в опитите си да попречат на президента Владимир Путин да настъпи и на други места в бившата съветска република.

Това е обезпокоителен сценарий за президента Обама, който е под натиск да покаже, че разполага със средства за въздействие върху Путин в задълбочаващия се конфликт между Изтока и Запада. Заплахата от икономически санкции, наред с поредица умерени мерки, включващи прекратяване на търговски преговори с Москва и замразяване на плановете за посещение на международна среща в Русия, засега не помогнаха особено да се убеди руският лидер да оттегли силите си от Крим. "Не съм оптимист, че ще си тръгнат", каза Майкъл Макфол, който само до миналата седмица бе посланикът на Обама в Русия. Макфол заяви в интервю за Ем Ес Ен Би Си, че изразява лично мнение и не говори от името на администрацията. Служители в Белия дом осъждат военните маневри на Русия в Крим като  нарушение на международното право и настояват, че ще се противопоставят на всякаква дългосрочна окупация на областта. "За нас това няма да е приемливо", каза говорителят на Белия дом Джей Карни вчера.

Високопоставен служител от администрацията посочи, че е работа на централното правителство в Украйна да реши бъдещето на Крим, където близо 60 процента от населението се самоопределят като руснаци. Служителят каза, че САЩ ще се противопоставят на всякакви опити от страна на Русия да анексира Крим или да признае независимостта му - стъпки, които биха били отглас на действията на Москва от конфликта й през 2008 г. с Грузия, друга бивша съветска република. Украйна се намира в разгара на продължаваща от месеци  политическа криза, която бе предизвикана от отказа на сваления президент Виктор Янукович от споразумение за патньорство с Европейския съюз в полза на историческите връзки с Москва. След като той избяга от Украйна миналата седмица, в Крим бързо навлязоха руски сили въпреки предупрежденията на Обама, че ще бъде платена цена, ако се наруши териториалната цялост на Украйна. Бързото и дръзко отхвърляне на заплахите на Обама предизвика нови критики от републиканските опоненти на Белия дом.

Сенаторът републиканец Джон Маккейн обвини Обама, че води "безпомощна външна политика, при която никой вече не вярва в силата на Америка". Обама и съветниците му настояват, че все още имат набор от възможности на разположение, като най-строгата от тях са икономически санкции, които могат да влязат в сила още тази седмица. ЕС изглежда действа по-предпазливо, но 28-те лидери на блока възнамеряват да вземат решение за първоначални санкции на спешно заседание в Брюксел утре. Но дори и със строги икономически наказания, някои регионални анализатори казват, че вече може би е твърде късно да се обърне ходът на събитията в Крим.

Водещи новини

Още новини