В безпрецедентен ход в отношенията между Вашингтон и Москва, руският президент Владимир Путин написа лично обръщение към американския народ във вестник "Ню Йорк Таймс".
В него руският държавен глава отбелязва: "Правото на вето, което притежават членовете на Съвета за сигурност на ООН, е съвършена мъдрост, която е вписана в Хартата на ООН. При това със съгласието на Съединените щати. Ако влиятелни държави започнат да заобикалят постановленията на ООН и да предприемат военни действия по своя лична инициатива, тогава възниква реалната опасност Организацията на обединените нации да се разпадне."
Обръщението на Путин, което беше публикувано в късните часове на 12-ата годишнина от атентатите в Ню Йорк и Вашингтон на 11 септември 2001-ва, предизвика широка гама реакции сред американците. Особено внушителен беше коментарът на Робърт Менендес - председател на Комисията за външни отношения в Сената, който каза пред CNN, че изявлението на Путин го е накарало "да му се повръща".
"Събитията в Сирия ме предизвикват да се обърна директно към американския народ и политическите му лидери. Това е важно в този момент, в който нашите две общества не комуникират достатъчно помежду си." Така започва обръщението на Владимир Путин към американския народ, което е дълго малко повече от 1000 думи. В него Путин отчита историческото вражество между двете държави по време на Студената война, както и съюзничеството им преди нея. Путин предупреждава, че евентуален военен удар по Сирия ще доведе до убийството на още много невинни хора, евентуалното разширяване на войната в други държави, както и потенциал за повече международен тероризъм.
Путин признава, че настоящата гражданска война няма общо с демокрацията, а е война "между правителството и опозицията в една държава с много религии. Въпреки това Ал Кайда и най-различни други екстремисти се борят срещу правителството. Конфликтът е подсилен от оръжие, снабдено от чужбина и е един от най-кървавите в света. Много от сражаващите се са наемници от нашите държави. Не съществува ли възможността те да се завърнат у нас с опита, който са набрали там?"
Путин е категоричен: "Русия не защитава сирийското правителство, а международните закони. Ние сме длъжни да ги спазваме, независимо дали те ни харесват, или не. Според международния закон силата е позволена само при самозащита или с разрешението на Съвета на сигурността. Всичко различно от това е забранено и ще се тълкува като агресия."
Путин отбелязва и най-обсъжданата тема в Америка: "Никой не оспорва, че са били използвани химически оръжия. Но е много вероятно те да са били използвани от опозицията, която се надява да провокира международната намеса на властните й закрилници. Сведения, че се готви подобен атентат срещу Израел, не могат да бъдат пренебрегнати."
"Много е тревожещо, че военната намеса в международни конфликти се е превърнала в обичайна за Америка," продължава Путин. "Не вярвам това да е в дългосрочния интерес на Вашингтон. Милиони по света са започнали да гледат на Америка не като на модел на демокрацията, а като държава, която разчита на физическата сила. Държава, която скалъпва международни коалиции с лозунга "Ако не сте с нас, сте против нас. Много държави искат да се сдобият с оръжия за масово унищожение, именно защото виждат, че не могат да разчитат на международните закони".
Путин не спира да критикува вчерашното изказване на американския му колега Барак Обама, който каза пред своя народ, че "Америка е различна и изключителна, защото ние предприемаме действия, когато виждаме как един диктатор избива деца с отровен газ". Руският президент заявява, че е много опасно, когато човек, независимо кой, се смята за изключение, независимо какво го мотивира.
Основните коментари в големите американски медии особено оспорват това изказване на Путин. Те тълкуват изявлението на руския президент като "моралистичен съвет" към американците, който няма право да прави. Също така има упреци, че тонът на руския президент не е бил в съответствие с предложенията му по-рано тази седмица за международен контрол над химичния арсенал на Дамаск.
Любопитно е съпътстващото изображение, което вестник "Ню Йорк Таймс" прилага към статията на Владимир Путин. То е черна снимка на дясна ръка, върху чиято длан в по-светъл тон е изобразен силуетът на изстреляна бойна ракета. Черната ръка (на английски Black Hand, на сицилиански Manu nìura) е символ, ползван от сицилианските имигранти в големите американски градове като Ню Йорк, Филаделфия и Чикаго в края на 19-и и началото на 20-ти век. Символът на черната ръка се затвърждава като "подписа", с който мафиотските организации съобщават на своите жертви различни видове изнудване като рекетьорство, отвличане, палеж или убийство.
Обръщението на Путин идва в навечерието на двудневна среща между американския държавен секретар Джон Кери и руския му колега Сергей Лавров в Женева.
Путин в обръщение към американците: ООН може да се разпадне
- 12.09.2013 | 16:33
- 14213