Дмитрий Медведев: Не успях да изкореня корупцията

share

Руският премиер Дмитрий Медведев бе основен бе в центъра на медийното внимание през почивните дни.

В интервюта за руски и чуждестранни медии той фактически направи равносметка на президентското си управление - призна, че не е успял да изкорени корупцията, да създаде независима съдебна система в Русия и да диверсифицира икономиката, пише "Независимая газета". Медведев заявил по-специално пред швейцарския в. "Нойе цюрхер цайтунг", че в близките пет години със сигурност не се очаква победа над корупцията в Русия. "Проблемът не се решава с укази и закони", казал той.

В интервю за държавната телевизия Медведев обясни защо правителството може да не се ориентира по хорското мнение, посочва "Независимая газета" и цитира министър-председателя: "Да се вслушваме във всичко, което се приказва из улиците, би било съвсем безотговорно. Наистина държавното ръководство трябва да се осланя на мнението на хората, но да се ръководи от разумната целесъобразност". Най-голям отзвук предизвика обаче острото му изявление за случая с одитора на инвестиционния фонд "Хермитидж кепитъл" Сергей Магнитски, "загинал при странни обстоятелства", отбелязва вестникът. Магнитски почина в следствен изолатор през 2009 г., след като обвини руски чиновници в злоупотреби за стотици милиони долари. Според премиера "делото Магнитски" е безинтересно за бизнеса и прекомерно политизирано, се казва в материала.

Правозащитници заявяват пред "Независимая газета", че са неприятно изненадани от изявленията на Медведев, разпоредил навремето да бъде подготвен подробен доклад за смъртта на юриста. "Нашето разследване показа, че юристът не е умрял от сърдечна недостатъчност, а защото е бил пребит", напомня общественикът Валерий Боршчов, един от авторите на документа. "Съдът обаче показа, че няма намерение да издирва същинските причини за гибелта на Сергей Магнитски. Същото важи и за корупционната съставка от делото. Милиарди рубли изчезнаха от бюджета", твърди експертът. Медведев прекали в стремежа си всякак да докаже на днешния държавен глава Владимир Путин, че е лоялен към него. Това сочи и противоречивата му позиция по "делото Магнитски", за чието разследване настояваше като президент, коментира политологът Игор Бунин. Резултатите от краткото президентско управление на Медведев можеше да не са толкова лоши, ако бе останал на поста за втори мандат и бе довел докрай онова, което започна, добавя аналитикът.

"Не мога да изключа нито по-нататъшна политическа кариера за себе си, нито друго нещо. В момента обаче изобщо няма смисъл да се говори за това", цитира "Росийская газета" думи от интервю на Медведев пред Си Ен Ен. По-актуален въпрос са днес руско-американските отношения, пише официозът, който вижда в тях цяла "буца от проблеми". Според вестника Медведев не прави "нито юридическа, нито фактическа" връзка между приетия в САЩ "закон Магнитски", налагащ санкции на руски служители, свързани със смъртта на юриста, и последвалия руски закон, който забранява русначета да бъдат осиновявани от американски семейства. Проблемът е, че много щати просто не изпълняваха предвидените в двустранна спогодба правила за осиновяване. Имаше случаи руски деца просто да загиват в американски семейства. Затова 75 на сто от хората в Русия са против осиновяване на руски деца в чужбина, сочат според "Росийская газета" допитвания, чиито данни цитира Медведев.

Според премиера хората в Русия вече са "доста заможни" и руската държава ще положи усилия да мотивира обществото, за да осигури то на сираците в страната подходящи грижи и медицинска помощ. "Такъв е смисълът на взетите решения", коментира Медведев руския закон за осиновяването, влязъл в сила на 1 януари.
Завърнал се от Давос, руският министър-председател обясни в събота за държавната телевизия защо на Световния икономически форум не бе обсъдена темата за руско-американската свада по повод "закона Магнитски", пише "Комсомолская правда". "Това не е интересно за никого, освен може би за някои, които всъщност печелят с това политически капитал. Нито един бизнесмен не повдига темата . . . За жалост това стана фактор от политическия живот. Няма как. Ние все ще го преживеем някак, но за американските ни партньори това според мен все пак не е най-добрата ситуация", коментирал Дмитрий Медведев.

Водещи новини

Още новини