Заместник-държавният секретар на САЩ Кърт Кембъл заяви, че се надява администрацията на Доналд Тръмп да работи с партньори от Нова Зеландия и Австралия на фона на изостреното стратегическо съперничество с Китай и да не се изтегля от региона, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
В отговор на решението на Пекин да разположи китайски полицейски сили в Тихия океан, и на пакта за сигурност между Китай и Соломоновите острови администрацията на Джо Байдън увеличи дипломатическите усилия и отправи повече предложения, свързани с регионалната инфраструктура, изпрати американски патрули на бреговата охрана и сключи споразумение в областта на отбраната с Папуа Нова Гвинея.
Пактът АУКУС за прехвърляне на технологии за ядрени подводници от САЩ и Великобритания към Австралия обаче е свързан с много работа, заяви днес Кембъл на конференция в Сидни.
"Надявам се Съединените щати да устоят на изкушението да се отдръпнат и да поставят на първо място своите интереси, както и да признаят, че сме по-силни, когато работим със съюзници и партньори", каза дипломатът.
"Австралия обаче трябва да даде причина защо САЩ да не се отдръпват", подчерта Кембъл.
"Сенатори-републиканци, работили по темата за ангажимента на САЩ в Индо-тихоокеанския регион, включително избраникът на Тръмп за държавен секретар Марко Рубио, ще имат голямо влияние върху начина, по който администрацията ще продължи работата си", заяви Кембъл.
"Тихоокеанският регион е силно оспорван и предложението за 50-процентно съкращаване на бюджета на Държавния департамент и на Американската агенция за международно развитие (USAID) ще затрудни САЩ в съперничеството им срещу Китай", каза той.
"Китай е непреклонен, иска да строи бази, искат да увеличат влиянието си там, трябва да положим повече усилия и да си сътрудничим повече с Австралия и Нова Зеландия", заяви зам.-държавният секретар.
"Надеждата ми е, че сенатор Рубио и администрацията на Тръмп ще разберат, че това е момент на остро стратегическо съперничество", добави Кембъл. "Прилича на ситуацията през 50-те и 60-те години на миналия век, когато голям брой американски сили за пръв път заминаха за Япония, същото ще трябва да се случи и в Австралия", каза той.
Според него предишната администрация на Тръмп е прилагала така наречената стратегия "играй за победа" срещу Китай.