В Австралия се провеждат парламентарни избори

gettyimages (архив)
share

Австралийците гласуват днес на парламентарни избори, на които опозиционната Австралийска лейбъристка партия е смятана за фаворит, съобщи БТА, цитирайки АФП.

Според сондаж на института "Есеншъл рисърч" 51 процента от избирателите ще гласуват за лявоцентристите, а 49 на сто - за управляващата Либерално-национална коалиция. Ако се вземат предвид малките формации, лейбъристите ще са в по-изгодна позиция за формиране на мнозинство, отбелязва АФП. Тъй като гласуването е задължително и неявяването пред урните се наказва с глоба от 20 австралийски долара (12 евро), избирателната активност в Австралия винаги е висока.

Избирателните секции ще отворят в 8 ч. сутринта (1 ч. българско време) и ще затворят в 18 ч. (11 ч. българско време), посочва Ройтерс. Очаква се резултатите да станат ясни още тази вечер. Страната е имала шестима премиери през последните 12 години и нито един от тях не изкара целия си тригодишен мандат, тъй като всички бяха свалени от власт при вътрешни преврати в двете големи партии - либералната и лейбъристката, отбелязва ДПА. В Австралия лидерът на партията с най-много места в долната камара става министър-председател.

Последните социологически проучвания показват, че преднината на бившия синдикалист и водач на лейбъристите Бил Шортън е намаляла. Министър-председателят Скот Морисън успя да навакса изоставането си в сондажите, като атакува неспирно лейбъристката икономическа програма, която, по думите му, ще доведе до увеличаване на наемите и изчезване на хиляди работни места. Той се застъпва за по-ниски данъци, съсредоточава се върху икономическото управление и обещава бюджетен излишък догодина. Шортън казва, че евентуално лейбъристко правителство ще похарчи повече пари за детски грижи, здравеопазване и образование, и обещава да увеличи заплатите и да повиши данъците за богатите. И двамата лидери обявяват големи разходи за инфраструктурно развитие - от летища до магистрали, жп линии и енергийни проекти.

Те поддържат сходни твърди политики по въпросите на границите и националната сигурност, макар че лейбъристите имат по-благосклонно отношение към имигрантите, като обещават ускорено преселване на бежанците, живеещи при тежки условия на тихоокеанските острови Манус и Науру от 2013 г.

Лейбъристите обещават действия за климатичните промени - основен въпрос за избирателите, без да изключват напълно въглищата, а либералите, които имат много кандидати, скептични към климатичните промени, се обявяват против драстични мерки заради евентуални икономически загуби.

Водещи новини

Още новини