Основателят на уебсайта за споделяне на обемисти файлове Megaupload.com бе оставен днес в ареста с решение на съд в Нова Зеландия, предаде Ройтерс.
Прокурор Ан Тухи заяви, че освобождаването на Ким Дотком - германец, който се казва Ким Шмиц - е крайно рисковано, защото се смята, че той има достъп до финанси, разполага с няколко самоличности и има криминално досие. "ФБР смята, че установените суми едва ли изчерпват всички банкови сметки в чужбина, притежавани от г-н Дотком", каза прокурорката. Адвокатът на заподозрения заяви пред съда, че няма опасност той да се укрие или да възобнови бизнеса си, тъй като сътрудничи на правосъдието, паспортите му са иззети, а авоарите му са замразени. "Той не е човек, който ще премине незабелязан през нашите митнически и имиграционни контролни пунктове", каза адвокатът Пол Дейвисън за клиента си Ким Шмиц - бивш хакер с ръст около 2 метра и тегло над 130 килограма. Съдията Дейвид МакНотън заяви, че искането за пускане под гаранция е прекалено сложен казус, за да бъде взето незабавно решение. Магистратът добави, че ще огласи писмено решението си не по-късно от сряда. Ким Шмиц, наричан още Ким Тим Джим Инвестър, прекара 38-годишния си рожден ден в събота в новозеландски затвор, след като предния ден 70 полицаи атакуваха имението му и го измъкнаха от помещение, в което се бе барикадирал. В същата операция в Нова Зеландия бяха задържани още трима души. Въз връзка с разследването срещу Megaupload.com в Германия е бил арестуван 39-годишният германски гражданин Свен Екстернах, а в Холандия - 32-годишният естонец Андрус Ном. Издирва се още словакът Юлиус Бенчко.
ФБР, по чиято заявка бе извършен арестът на Ким Шмиц, твърди, че той е създал схема, чрез която за няколко години е спечелил над 175 милиона долара, като незаконно е копирал и разпространявал музика, филми и други файлове с авторски права. Кампанията срещу Megaupload.com съвпадна с дебат във Вашингтон по два законопроекта в Конгреса срещу интернет пиратството. В петък американските законодатели отложиха гласуването след масирана протестна акция на интернет компании срещу законопроектите, които според тях ще наложат цензура. Освен това в знак на отмъщение международна група хакери атакува уебсайтовете на американското министерство на правосъдието и на водещи компании от музикалната и филмовата индустрия.