Църквите и останалите религиозни организации в Никарагуа ще трябва отсега нататък да плащат данък върху дохода си, след като правителството отмени в четвъртък законов текст, който предвиждаше изключение за тях. Цитирайки аналитичен материал на агенция Франс прес БТА посочва, че властите вече са обявили закриването на нови 151 неправителствени организации.
Данъчното изключение бе отменено на фона на законодателната реформа, предприета от правителството с цел засилване на контрола над неправителствените организации, отбелязва АФП.
Вчера правителството прие ново закон, с който задължава действащите на територията на Никарагуа неправителствени организации да функционират единствено в рамките на "съюзни отношения" с държавни институции.
Отмененият законов текст освобождаваше църквите и религиозните организации от плащането на данък върху доходите, идващи от дейности и стоки, които са със строго религиозен характер. Отсега нататък ще бъде налаган данък от 30% върху годишния доход на тези организации.
Интерамериканската комисия по човешките права разкритикува действията на никарагуанските власти, като заяви, че се извършва "умишлено затваряне на общественото и демократичното пространство". Според комисията премахването на данъчното изключение е мярка, която ограничава "сериозно способността на гражданското общество да участва активно в политическия, обществения, културния и религиозния живот".
Живеещата в изгнание в САЩ изследователка Марта Патрисия Молина заяви в профила си в социалната мрежа "Екс", че никарагуанското правителство се опитва да "задуши финансово Църквата, като целта е тя да изнемогва под собствената си тежест".
Повечето от закритите 151 неправителствени организации се занимават с международна или секторна търговия.
Това е втората вълна на закриване на неправителствени организации в Никарагуа тази седмица. На 19 август бе наредено закриването на 1500 неправителствени организации, повечето от които религиозни. Франс прес отбелязва, че това е било най-голямото закриване на организации, нареждано от президента Даниел Ортега от 2018 г. насам.
Във вторник говорителката на Върховния комисариат на ООН за правата на човека Лиз Тросел окачестви случилото се като "дълбоко обезпокоително, още повече, че става дума за страна, в която през последните години наблюдаваме ерозия на гражданското пространство и необосновани ограничения на религиозната свобода".
От 2018 г. досега в Никарагуа са закрити общо 5300 граждански организации.