Чилийският президент свика референдум за промяна на конституцията

Булфото (архив)
share

Президентът на Чили Габриел Борич свика втори референдум за промяна в конституцията на страната, останала от диктатурата на Аугусто Пиночет, предаде Ройтерс.

Предложението за конституционна реформа бе оформено миналата седмица от доминирания от представители на десните партии Конституционен съвет, натоварен със задължението да внесе поправки в текста на основния закон.

Първият проект за промяна на конституцията бе изготвен под влиянието на левите политически сили и независими представители и референдумът не доведе до промяна.

"Всенародното допитване е официално свикано за 17 декември и аз приканвам всички наши сънародници да се осведомят и да участват в него", заяви Борич на церемония в чилийската столица Сантяго. "Доверявам се изцяло на мъдростта на чилийския народ."

Мнозинството от имащите право на глас смятат да отхвърлят предложения текст на новата конституция, сочат последните социологически проучвания, но в последните седмици разликата между двата полюса във възгледите на чилийските граждани е намаляла, посочва Ройтерс.

Представителката на десницата Беатрис Евия, която оглавяваше разпуснатия понастоящем Конституционен съвет, смята, че в новия си вид конституцията "най-после е в състояние да сложи край на институционалната и политическа несигурност, укрепва върховенството на закона и правната сигурност и предлага необходимите способи за съживяване на националната икономика".

В доклад, публикуван миналия месец, международната агенция за кредитен рейтинг Ес енд Пи (S&P - Standard & Poor's) преразгледа прогнозата си за Чили, позовавайки се на слабото разбирателство между политическите сили. "Възможно е да понижим оценките си за Чили през следващите 24 месеца, ако след приключването на процеса за промяна на конституцията политическата безизходица в страната продължи", пише в доклада.

Правителството на Борич, което подкрепи първия проект за конституционна реформа, обяви, че няма да настоява за ново пренаписване на конституцията, ако референдумът следващия месец отхвърли сегашното предложение за промяна в настоящия текст, който е от периода на военната диктатура на генерал Пиночет, продължила от 1973 до 1990 г.

Чили планина да национализира литиевата индустрия

Водещи новини

Още новини