Влезе в сила първият договор за околната среда в Латинска Америка

Getty Images
share

Влезе в сила първият договор за околната среда в Латинска Америка и на Карибските острови, ратифициран от 12 страни, който защитава по-специално правата на природозащитниците, предадоха БТА и Франс прес.

"Споразумението от Ескасу" гарантира защита на околната среда и здравето на хората, най-вече на коренните народи, насърчава участието на гражданите, достъпа до информация и до правосъдие в съответната област.

Това е първият документ, включващ специални разпоредби, бранещи правата на природозащитниците, които нерядко стават жертви на убийства в Латинска Америка.

"През 2019 г. в цял свят бяха убити общо 210 защитници на околната среда, две трети от които - в нашия регион", заяви Алисия Барсена, генерален секретар на Икономическата комисия за Латинска Америка и Карибите - регоналната агенция на ООН, под егидата на която бе сключено споразумението, подписано през 2018 г. в Ескасу, Коста Рика.

Туземни общности, селски стопани и активисти от региона неведнъж са съобщавали, че получават заплахи, загдето се противопоставят на интересите на минни, дърводобивни, аграрно-промишлени и енергийни компании.

Договорът дава между другото възможност отделни лица и на колективи да получават информация и да бъдат изслушвани при вземането на решения, засягащи техния живот и територии.

Във видеопослание генералният секретар на ООН Антониу Гутериш заяви, че влизането в сила на това споразумение "ни дава надежда и вдъхновение, отваряйки път към трайно и стабилно регламентиране" за борба с климатичните промени, заплахите за биоразнообразието и замърсяването на околната среда.

Върховният комисар на ООН за правата на човека Мишел Бачелет заяви, че "с оглед вредите за околната среда и несправедливостите правните инструменти като споразумението от Ескасу са от ключово значение, за да носят държавите отговорност и да бъдат защитавани правата и здравето на хората и на планетата".

След приемането на документа от 24 страни в региона, включително Бразилия, 12 от тях го ратифицираха и то влезе в сила на територията им, уточнява АФП и ги изброява: Антигуа и Барбуда, Аржентина, Боливия, Еквадор, Гвиана, Мексико, Никарагуа, Панама, Сейнт Кристофър и Невис, Сейнт Винсънт и Гренадините, Сейнт Лусия и Уругвай.

Водещи новини

Още новини