Колумбия обяви вчера за втори път извънредно икономическо положение, за да помогне на компаниите, пострадали от последиците на коронавирусната епидемия, предаде ДПА.
Извънредното положение, което се въвежда за 30 дни, ще позволи на президента Иван Дуке Маркес да управлява с укази, без да се налага законодателните актове да минават през парламента.
Мерките са насочена към малките и средни компании, каза държавният глава по телевизията. Сред тях е възможност за държавно субсидиране на 40 процента от минималните заплати на служителите в компании, загубили поне 20 процента от оборота си, както и отлагане на вноските за данъка върху доходите до края на годината.
Дуке Маркес вече обяви извънредно икономическо положение на 17 март, с което бяха въведени социални мерки за уязвимите групи от населението и кредитни схеми за компаниите.
По-рано тази седмица бе удължена карантината, в сила от 25 март до 25 май, като постепенно икономиката се отваря.
Близо 180 000 компании за търговия на едро се очаква да заработя в понеделник в редица сектори като мебели, облекло и автомобили. Търговията на дребно ще бъде възобновена за железарии, книжарници, автосервизи и други.
Колумбийската централна банка прогнозира свиване на националната икономика с 2 до 7 процента тази година.
В южноамериканската страна досега са регистрирани близо 9000 случая на COVID-19 и 397 жертви.
Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?