Парламентът на Еквадор одобри вчера конституционна реформа, позволяваща държавният глава да бъде преизбиран неограничен брой пъти, с което страната стана третата в Латинска Америка, приемаща подобна мярка - след Никарагуа и Венецуела, предаде БТА, цитирайки АФП.
След 9-часови дебати, на фона на бурни улични протести, парламентаристите одобриха със 100 гласа "за", осем "против" и един въздържал се пакета от 15 конституционни поправки. "Какъв триумф за еквадорския народ! Благодаря другари парламентаристи!", написа в Туитър президентът Рафаел Кореа, който е във Франция за климатичната конференция. Реформата, лансирана преди две години от Кореа, влиза в сила от 24 май 2017 г. Тя беше яростно оспорвана от опозицията, която призова за протести в столицата Кито и други градове. По време на демонстрациите избухнаха сблъсъци, има арестувани протестиращи и ранени полицаи.
Мнозинство от две трети от 137-членното Национално събрание беше необходимо за промяна на конституцията, която досега позволяваше само два поредни мандата на президента. Партията на Кореа - "Алианса Паис", има мнозинство в еднокамарния парламент и с лекота спечели вота. Освен лимита от два поредни мандата за президента, поправките премахват също колективните трудови договори за държавните сулжители, възлагат на военните отговорността за вътрешната сигурност и обявяват комуникациите за обществена услуга.
Промяната ще позволи на Кореа да се кандидатира неограничен брой пъти от 2021 година. Сегашният му мандат изтича през 2017 година, но той вече обяви, че няма намерение да се кандидатира за преизбиране тогава, като се оправда със семейни причини. Според наблюдатели това е хитър политически ход предвид икономическите проблеми, които преживява Еквадор в момента. Популярен заради щедрите социални разходи след избирането му през 2007 година, Кореа през последните месеци бе принуден драстично да ги ореже и да наложи нови данъци след падането на цените на петрола, произвеждан от страната. Левият президент бе изправен пред засилващи се демонстрации, организирани от широк спектър от сили - профсъюзите, организации на коренното население и традиционната консервативна опозиция.