Бившият италиански премиер Силвио Берлускони бе признат за виновен по делото водено срещу неговата компания "Медиасет". Той получи 4 години затвор за укриване на данъци от съда в Милано. Това съобщи Би Би Си. Малко по-късно съдът намали присъдата до 1 година, след като Берлускони и неговите адвокати се възползваха от закон, прокаран от правителството през 2006 г., насочен към намаляване на пренаселеността на затворите.
Силвио Берлускони беше обвиняем, че изкуствено е надувал цените на правата за разпространение на филми, закупувани от фирми-фантоми, собственост на медийният магнат, които били препродавани след това на "Медиасет", припомнят международните наблюдатели.
По този начин компанията е укривала незаконните приходи в чужбина и е декларирала много по-малко данъци за плащане в Италия.
Прокурорът по делото заяви, при прочитането на обвинителния акт през юни, че Силвио Берлускони „е бил на върха на командната верига в сектора на телевизионните права до 1998 г.” и е продължил да упражнява влияние и след това.
В допълнение, съдът в Милано днес постанови на "Кавалера" забрана да заема публични постове в Италия в продължение на три години.
Берлускони и останалите девет обвиняеми по делото също така ще трябва да заплатят общо 10 милиона евро обезщетение на италианската държава.
Процесът "Медиасет" срещу Берлускони продължаваше вече шест години и медийния магнат все още има възможност да обжалва решението.
През 2010 г. делото беше временно прекратено, след като тогавашният премиер си издейства със закон имунитет от съдебно преследване за срок от 18 месеца.
Бившият италиански министър-председател е обвиняем пред съда в Милано по още две дела – аферата „Милс”, където е разследван за подкупване на свидетели и прочутата афера „Рубигейт”, за секс с непълнолетна по време на скандални партита, организирани във вилата на Берлускони, докато е бил премиер на Италия.
Вчера прокуратурата в Милано поиска Силвио Берлускони да бъде изправен пред съда по друго дело за телефонни подслушвания на видни политици от левицата в Италия, информацията за което беше разпространена още през 2005 г. от вестника „Ил Джорнале”.