Въпреки многобройните протести, днес в грузинския парламент се състоя церемонията по инаугурацията на бившия футболист Михаил Кавелашвили, който бе избран от депутатите за президент на 14 декември. Този избор не е признат от голяма част от грузинското общество и международната общност.
Сред присъстващите на инагурацията бе почетният председател на управляващата проруска партия "Грузинска мечта" Бидзина Иванишвили, който попадна преди дни под американски санкции. Акредитираните в Грузия дипломати не бяха поканени на церемонията, заради "недостиг на място". От сутринта в Тбилиси действа повишен код за сигурност, влизането в парламента е силно ограничено, като вътре са допуснати само определени журналисти, пише "Ехото на Кавказ".
Според Конституцията пълномощията на действащия президент се прекратяват след инагурацията на новия държавен глава, но Саломе Зурабишвили, която подкрепя опозицията и не признава избора, заяви, че не смята да се оттегля. Тя нарече церемонията "пародия" и "подигравка с демокрацията".
От сутринта пред резиденцията на грузинския президент се събраха стотици протестиращи. Снощи Зурабишвили отказа да напусне президентския дворец и призова своите привърженици да се съберат пред резиденцията. "Аз съм тук, аз ще бъда тук. Утре, в 10 часа сутринта, ще ви очакваме тук и ще ви кажа какви ще бъдат следващите дни и какви ще бъдат дните на победата", каза тя във видео обръщение вчера.
Днес обаче тя все пак напусна резиденцията. "Аз си отивам оттук и отнасям със себе си цялата легитимност на този пост", каза Зурабишвили пред събралите се протестиращи, пише "Сега".
Прозападните протести срещу правителството в Грузия продължиха и тази вечер, предаде ДПА.
Часове след полагането на клетвата на бившия футболист Михаил Кавелашвили като нов президент на Грузия в центъра на столицата Тбилиси се събраха големи групи хора, за да протестират срещу антиевропейския курс на правителството.
Към момента няма информация за сблъсъци с полицията, отбелязва ДПА, цитирана от БТА.
В продължение на седмици хиляди хора ежедневно протестират за връщане на проевропейския курс на страната и за повторение на парламентарните избори от октомври, на които за победител беше обявена национално-консервативната управляваща партия „Грузинска мечта“.
Партията, основана от милиардера Бидзина Иванишвили, замрази преговорите за присъединяване към ЕС до 2028 г., което предизвика протестите.