На 1 декември в Румъния ще се произведат парламентарни избори. На тази дата страната отбелязва и националния си празник – Денят на обединението. На 1 декември 1918 г. 600 депутати и 628 представители на културни и обществени организации гласуват обединение на областите Трансилвания, Кришана, Сатмар, Марамуреш и Банат с Румъния, включително Буковина и Бесарабия.
Парламентарните избори в Румъния се произвеждат веднъж на четири години и са от основно значение за демократичния процес, защото от тях зависи структурата на законодателния орган, кой ще има властта да създава закони и да влияе на управлението.
Парламентът е отговорен за приемането на закони, които са от съществено значение за обществото. Законите се предлагат от правителството, депутатите, а понякога и от гражданите, и се обсъждат, изменят и гласуват от парламента. След като даден законопроект премине през двете камари на парламента, той се изпраща на президента на Румъния, който може да го одобри, отхвърли или да го върне за допълнително обсъждане.
Парламентът има и ролята да одобрява държавния бюджет, да обсъжда външната политика на страната и да контролира работата на правителството. Депутатите могат да задават въпроси на членовете на правителството, да изискват доклади и да инициират предложения за вот на недоверие, за да контролират действията на изпълнителната власт.