Борел: Русия ще трябва да понесе отговорност за извършеното в Украйна, независимо от евентуално мирно споразумение

Getty Images
share

Русия ще трябва да отговаря за военните престъпления, извършени в Украйна, и да плати за причинените разрушения, независимо от евентуално бъдещо мирно споразумение, заяви ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел, цитиран от Франс прес.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15586

"Мирът, за да бъде мир, а не просто прекратяване на огъня, трябва да бъде справедлив и траен", подчерта Борел, първият високопоставен европейски лидер, който посещава Украйна след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ. По време на предизборната си кампания той обеща бърз край на войната, което кара украинците да се опасяват, че ще бъдат принудени да отстъпят пред териториалните искания на Русия. 

"Това е предупреждение към онези, които казват, че тази война трябва да приключи, така че може и да я приключим възможно най-бързо, независимо от всичко", добави Борел по време на посещение в северната украинска Черниговска област. "Това, което има значение, е войната да приключи по начин, по който да има отговорност, да не е само икономическо възстановяване, а всеки да носи отговорност" за действията си, добави той, след като посети мазето на селското училище в Яхидне, където 300 украински цивилни бяха задържани в продължение на месец в жестоки условия от руските войски след нашествието през 2022 г.

Според киевските власти 11 души са загинали по време на този плен, който е прекратен, когато руските сили е трябвало да се оттеглят.

Борел предложи също така замразените от Запада руски държавни активи на стойност около 300 млрд. долара да бъдат използвани за възстановяване на Украйна след войната. "Те биха могли да се използват за изплащане на тези сметки и за компенсиране на хората, които са пострадали, за разрушенията, причинени от руското нашествие", заяви той. 

Москва разкритикува призива на Г-7 приходите от замразените руски активи да се използват за Украйна

По време на предизборната си кампания новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп постави под въпрос продължаването на американската помощ за Украйна и заяви, че може да сложи край на войната "за 24 часа", без да уточни как. Неотдавнашната му победа породи опасения в Украйна и Европа, че Киев може да бъде притиснат да направи отстъпки пред Русия, за да си осигури бързо мирно споразумение.

По данни на украинските власти от началото на руската инвазия досега са образувани около 140 000 преписки за военни престъпления. Срещу президента Владимир Путин и няколко високопоставени руски военни са издадени заповеди за арест от Международния наказателен съд, припомня АФП.

В Украйна вече са съдени задочно сержанти от армията за отделни деяния, но изправянето на отговорните лица пред съда остава затруднено. За Киев въпросът за наказателното преследване на престъпленията, за които е обвинявана Русия, е неразделна част от всяко мирно споразумение.

Усилията за създаване на международен трибунал обаче не се увенчаха с успех и засега международните партньори като ЕС и САЩ основно помагат на украинците да събират доказателства и да провеждат собствени разследвания, допълва БТА.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15586

Водещи новини

Още новини