Литва гласува в неделя на парламентарни избори

pixabay
share

Въпреки икономическите успехи, управляващата в Литва дясноцентристка коалиция може да бъде сменена от социалдемократите и по-малки лявоцентристки партии, когато избирателите в балтийската република отидат до урните тази неделя, информира БТА.

Строгите мерки срещу КОВИД-19 и миграционната вълна от съседна Беларус се отразиха негативно на правителството на консервативната министър-председателка Ингрида Шимоните, което пое властта през 2020 г.

Въпреки че като държава членка на Европейския съюз Литва постигна годишно двуцифрено увеличение на личните доходи и има едно от най-ниските равнища на инфлация в блока, повечето избиратели не изглеждат впечатлени от тези успехи.

"Икономическата ситуация е много по-добра например в сравнение с трудностите през периода 2008–2010 г., но хората рядко отдават повишаването на доходите на политическото ръководство на страната", каза Нериюс Мачюлис, икономист в "Сведбанк". Той имаше предвид световната икономическа криза, която засегна силно трите балтийски републики и доведе до мерки за икономии.

Политическата анализаторка от вилнюския университет "Миколас Ромерис" Рима Урбонайте е съгласна с това.

"Сред избирателите има много разочарование и недоволство", каза тя и добави: "То е свързано с множеството кризи и шокове и не може да бъде компенсирано от икономически фактори като позитивната промяна в покупателната способност".

Шимоните е подложена на критики заради строгите мерки по време на пандемията, а мнозина се оплакват, че нейното правителство не е направило достатъчно, за да помогне на компаниите по време на локдауна. Други пък казват, че хиляди хора не са имали истински достъп до медицински услуги.

Шимоните е била критикувана и за начина, по който се справя с мигрантите, пристигащи от Беларус. Литва обвинява своята източна съседка Беларус и Русия, че организират мигрантския наплив.

Литва дарява цяла електроцентрала на Украйна

Неотдавнашно социологическо проучване на агенция "Вилморус" сочи, че Социалдемократическата партия на Литва (СДПЛ), водена от Вилия Блинкевичюте, ще получи 18 процента от гласовете, а Съюзът "Отечество" на Шимоните – едва 9 процента. Новорегистрираната партия "Зората на Немунас" ("Немуно Аусра") на десния политик Ремигиюс Жемайтайтис, който беше изключен от Сейма по-рано тази година заради антисемитски изказвания, би получила 12 процента.

Допитването, поръчано от всекидневника "Лиетувос Ритас", и проведено сред близо 1000 анкетирани, беше публикувано на 4 октомври. Стойността на статистическата грешка е 3,1 процент.

Социалдемократите изключиха съюз с партията на Жемайтайтис, което означава, че три или четири партии, вероятно малки формации, представляващи политическия център, ще са необходими за сформиране на управляваща коалиция.

"Цял си живот съм гласувал за консерваторите, но тази година мисля да дам гласа си за друга подходяща партия, а не за тях", каза 51-годишният учител от Вилнюс Дариус Микалаускас и добави: "Шимоните и целият Съюз "Отечество" изглеждат износени, изхабени и е по-добре да прекарат известно време в опозиция".

Завоят наляво не би донесъл значителни промени във външната политика на Литва, която граничи с руския ексклав Калининград на запад и с Беларус на изток, казват анализатори. Изборите обаче се произвеждат във време, когато войната на Русия в Украйна разпалва по-големи опасения за намеренията на Москва, по-специално в стратегически важния Балтийски регион.

"В тази държава външнополитическият курс се определя предимно от президента", каза Урбонайте и добави, че "смяната на един министър с друг няма да промени значително политическия курс на страната".

По-рано тази година литовският президент Гитанас Науседа победи Шимоните на президентските избори и спечели втори петгодишен мандат. Въпреки изказваните от мнозина критики и спада на популярността ѝ управляващата партия спечели най-много депутати на изборите за Европейски парламент.

През 2020 г. в най-южната балтийска република с население от близо 3 милиона души Шимоните изведе своя Съюз "Отечество" до победа на парламентарните избори. По-късно тя сформира коалиция с две либерални партии – Партията на свободата и Либералното движение на Литовската република.

Четири години по-късно литовците пак отиват до избирателните урни за първия тур на изборите.

Близо 2,4 милиона души с право на глас ще избират в два тура 141 членове на еднокамарния парламент – Сейма, за четиригодишен мандат. В неделя ще бъдат избрани 70 депутати по партийни листи заедно с онези кандидати в едномандатни избирателни райони, които успеят да получат над 50 процента от гласовете. Балотажът е на 27 октомври, когато в повечето от едномандатните райони ще се гласува за избор измежду първите двама кандидати.

Водещи новини

Още новини