Германският жп оператор "Дойче бан" (Deutsche Bahn) обяви, че ще подобри още точността на влаковете си в рамките на следващите шест месеца, след като през първото полугодие 62,7 на сто от влаковете на дълги разстояние са стигнали до крайната си спирка без съществено закъснение, предаде ДПА.
Закъсненията на влаковете бяха основен проблем на феновете по време на европейското първенство по футбол в Германия, приключило преди по-малко от две седмици. Те дори предизвикаха коментари, че да се смята Германия за модерна и ефикасна държава очевидно е мит.
"Очакваме сериозно подобрение на точността на влаковете през второто полугодие", заяви главният изпълнителен директор на "Дойче бан" Рихард Луц по време на представянето на доклада на компанията за първото полугодие.
Целта е до края на годината между 63 и 67 на сто от влаковете на дълги разстояние да пристигат навреме.
През първото полугодие едва 52,9 на сто от влаковете на "Дойче бан" не са закъснели, като особено лошо е било положението през юни. За закъснение се смята пристигането на влака с повече от 6 минути след разписанието.
Държавната компания изтъква в доклада си, че жп превозите през първото тримесечие са страдали от стачки на служителите, лоша инфраструктура и неочаквано голям брой лоши метеорологични условия. "Взето общо, всичко това е допринесло за 7 на сто от закъсненията", посочи Луц.
Проблемите са намалили броя на пътуващите с влак в Германия през първото полугодие, признават от "Дойче бан". За периода януари-юни с влак на дълги разстояние са били превозени 64,2 милиона пътници или с 6 на сто по-малко от същия период на миналата година.
Закъсненията и другите проблеми на компанията са довели до това, че за първото полугодие тя е понесла обща загуба от 1,2 милиарда евро. За същия период на 2023 г. загубите са възлизали на едва 71 милиона евро, при това след изваждането на лихви и данъци.
Все пак през миналата година "Дойче бан" е осъществила сериозни инфраструктурни инвестиции, което означава, че през настоящата година очаква сериозно разплащане от страна на държавата.
Според Луц до края на годината компанията дори се очаква да излезе на оперативна печалба преди лихви и данъци, отбелязва БТА.