Най-младият депутат в ЕП: България и Румъния принадлежат към Шенген

gettyimages
share

България и Румъния принадлежат към Шенген, каза в интервю за БТА най-младият депутат в Европейския парламент - 23-годишната австрийска Лена Шилинг. Според нея разширяването на Шенгенското споразумение с двете държави е от съществено значение за по-нататъшната европейска интеграция. “Зелените не подкрепят ветото на Австрийската консервативна партия”, подчерта тя. 

Лена Шилинг е родена на 8 януари 2001 г. във Виена. Тя следва “Политически науки” във Виенския университет. Австрийката беше главният кандидат на австрийската партия "Зелените-Зелена алтернатива" за изборите за Европейски парламент тази година. 

В началото на 2021 г. Австрийското национално радио я описва като „може би най-политически активната млада жена в страната“. През май 2024 г. обаче младата жена падна до предпоследното място в австрийския индекс на доверие в политиците, след като става публично достояние, че е говорила със свои сътрудници за напускане на Зелените и преминаване към партията на левицата след предстоящите избори за Европейски парламент през 2024 година. Шилинг отрече обвиненията.

Следва пълният текст на интервюто, което Лена Шилинг даде в рамките на първата пленарна сесия на новия Европейски парламент в Страсбург. 

Госпожице Шилинг, какво е да сте най-младият депутат в новия Европейски парламент?

Това е чест и голяма отговорност. Представлявам поколение млади хора, които все още искат да имат бъдеще на тази планета. Искат по-зелен свят. Искам да бъда гласът на моето поколение тук, в Европейския парламент. Да предоставя на младите хора, на младите европейци трибуна, за да гарантирам, че гласовете им се чуват и че техните опасения са отразени в нашите политики. Ето защо организирам мрежа с други млади евродепутати, за да се застъпвам за бъдещето на младите и да представя техните желания в парламента. Загубихме много млади хора заради десните партии.

А Вие защо решихте да влезете в политиката?

Аз съм активист по душа и от много години съм ангажирана с опазването на околната среда и климата. Преди ръководех движението „Петъци за бъдеще“ в Австрия, протестирах с хиляди млади хора за нашето бъдеще. Окупирах строителна площадка във Виена. Буквално седях там, в мръсотията, при всякакви метеорологични условия, денем и нощем, и не позволявах на багерите да копаят тунел на магистрала през природен резерват. Но после реших: искам да отида там, където се вземат решенията за нашето бъдеще. Сега се боря за убежденията си в Европейския парламент като негов член. Ще се боря като лъв за климатична справедливост, екологична справедливост и опазване на природата. Тази задача е по-важна, и в също време по-предизвикателна от всякога.

Изменението на климата е струвало на ЕС 145 милиарда евро за едно десетилетие. То вече засяга цяла Европа под различни форми, в зависимост от региона. Какви са решенията? Каква трябва да бъде политиката за климата?

Майдел: Ако имаме стабилно правителство, България може да бъде на картата на технологичните компании

Имаме нужда от екологичен и социален обрат за всички. Изискват се смелост и решителност, за да се застъпваме неуморно за опазване на климата. Опазването на природата и опазването на климата трябва винаги да вървят ръка за ръка, а нарастващите екстремни метеорологични явления и глобалните горещи вълни показват, че нямаме време за губене.

Какво мислите за Грета Тунберг и нейната битка?

Грета Тунберг е важен активист за изменението на климата и основател на “Петъци за бъдеще” (Fridays for Future). Тя вдъхновява много млади хора по света да изискват спешни екологични действия. Въпреки това някой, който приветства нападението срещу Израел от 7 октомври 2023 г., трябва да бъде критикуван. Всяко насилие срещу цивилното население винаги трябва да бъде осъждано.

Какво мислите за Зелената сделка?

Зелената сделка е значително постижение и нашият ключ към това да станем първият неутрален по отношение на климата континент до 2050 година. Когато Урсула фон дер Лайен беше преизбрана за председател на Комисията, тя пое ясен ангажимент за продължаване на Зелената сделка и за намаляване на емисиите на въглероден диоксид до 2040 г. Това е обещаващо начало и аз ще следя внимателно нейния напредък и ще я държа отговорна, ако не изпълни обещанията си. Предстои ни дълго пътуване. 

Разширяването на Шенген е друга тема от дневния ред на Европейския парламент. Какво мислите за ветото, което Австрия налага за България и Румъния в Шенген?

Австрийската зелена делегация в Европейския парламент винаги е била много ясна: разширяването на Шенгенското споразумение за България и Румъния е от съществено значение за сътрудничеството и за по-нататъшната европейска интеграция. 

Но страната ви от години се противопоставя на присъединяването на Румъния и България към Шенген. Защо?

Е, трябва да зададете този въпрос на Консервативната партия в Австрия. Зелените не подкрепят това вето. България и Румъния принадлежат към Шенген.

Какво мислите за българските си колеги в Европейския парламент?

Все още не съм се срещала с българските евродепутати. Предвид възхода на крайната десница в България, определено няма да си сътруднича с крайнодесните български евродепутати.

Имате ли планове да се свържете с български евродепутати и да обсъдите Шенген?

Тъкмо започвам да се свързвам с моите колеги и да участвам в работата на комисията. С течение на времето може да се развие по-нататъшно сътрудничество.

Водещи новини

Още новини