Страните от Г-7 създадоха "постоянна кръгла маса" във връзка с нападенията на йеменските бунтовници хуси срещу търговски кораби в Червено море, съобщи днес италианският министър на транспорта Матео Салвини, чиято страна е председател на групата тази година, предаде БТА, цитирайки АФП.
"Дадохме зелена светлина за създаването на постоянна кръгла маса", заяви Матео Салвини на пресконференция след завършилата днес тридневна среща с колегите му от групата в Милано, Северна Италия.
"Така не се нуждаем от още други официални срещи, тъй като при спешна необходимост можем да разговаряме и по телефона", каза Салвини, като подчерта, че атаките в Червено море представляват сериозен икономически проблем.
Заради рисковете при преминаването през Червено море "преходите през африканския континент са се увеличили със 130%, като времето за достигане на крайната дестинация се е удължило с най-малко десет дни", което повишава разходите за превоз на контейнери, отбеляза той и допълни: "Проблемът е, че тези разходи се прехвърлят върху потребителите".
В заключителното изявление от срещата, Г-7 призова хусите да прекратят незабавно нападенията срещу търговски кораби, а Иран - да се въздържа да оказва подкрепа на хесите и да не допуска такива нападения.
От началото на войната през октомври 2023 г. между Израел и палестинското движение "Хамас" в ивицата Газа йеменските хуси, които твърдят, че действията им са израз на солидарност с палестинците в Газа, извършиха десетки нападения срещу търговски кораби в Червено море и Аденския залив, възпрепятствайки световната морска търговия в този стратегически район.
Атаките доведоха до скок в разходите за застраховки на корабите, преминаващи през Червено море, и принудиха множество корабни компании да предпочитат много по-дългия преход около южния край на африканския континент.
Вашингтон - главният съюзник на Израел - създаде през декември миналата година многонационална коалиция "за защита" на морския трафик, но не успя да спре нападенията, припомня АФП.
Освен Италия в Г-7 влизат също САЩ, Канада, Великобритания, Франция, Германия и Япония.