Норвегия, която два пъти отхвърли членство в Европейския съюз, трябва да поддържа тясно сътрудничество с блока и да ускори приемането на правилата и разпоредбите на ЕС. Това препоръча комисия, назначена от правителството на Норвегия, съобщава "Ройтерс".
Въпреки че Норвегия каза "не" на членството в ЕС на национални референдуми през 1972 г. и 1994 г., тя е една от трите страни, заедно с Исландия и Лихтенщайн, които участват в единния пазар на Съюза чрез договора за Европейското икономическо пространство (ЕИП).
Правителствената комисия заяви, че договорът дава на Норвегия "по-широки, по-дълбоки и по-предсказуеми" отношения с ЕС от тези на Швейцария, Великобритания и Канада, с които тя трябваше да ги сравни.
"Прегледът показва, че споразуменията на ЕС с Швейцария, Великобритания и Канада обхващат по-малко области и в по-малка степен осигуряват достъп до пазара, отколкото Споразумението за ЕИП", гласи заключението на комисията.
Евроскептиците смятат, че договорът е недемократичен и принуждава Норвегия да приема закони, върху които страната има малко или никакво влияние. Поддръжниците на ЕИП пък твърдят, че това е добър компромис, който е от полза за гражданите и бизнеса на скандинавската страна.
Проучванията на общественото мнение редовно показват, че норвежците са против пълноправното членство в ЕС, но подкрепят договора за ЕИП.
Сред задачите на комисията не е било да обмисли членството на Норвегия в ЕС.