Дясната опозиция осъди плановете за легализиране на канабиса в Германия

pixabay
share

Дясната опозиция в Германия осъди плановете за легализиране на канабиса в страната на партийна конференция в Брюксел, предаде ДПА.

"Значителните рискове за здравето, свързани с употребата на канабис, особено свързаните с психиката, са научно доказани и не трябва да бъдат пренебрегвани", се казва в декларация, приета вчера от Християндемократическия съюз (ХДС) и Християнсоциалния съюз (ХСС). Заедно те формират най-голямата десноцентристка опозиционна група в Германия.

Германските консерватори искат да спрат законопроекта за легализиране на притежаването и отглеждането на малки количества канабис. Проектозаконът бе приет от Бундестага, долната камара на германския парламент, на 23 февруари, но все още се нуждае от одобрението на Бундесрата, горната камара.

Днес ХДС/ХСС приеха декларация, осъждаща плана, на пресконференция в Брюксел. На срещата участваха партийни председатели във федералния парламент и провинционалните законодателни органи, както и представители на партията в Европейския парламент.

Германия легализира марихуаната за забавление

В декларацията се твърди, че "черният пазар продължава да съществува" в САЩ и Канада, където канабисът за свободна употреба е легализиран в повечето щати. В документа се допълва, че планът създава "прекомерна бюрократична тежест за местните власти", а контрабандата и данъчните измами биха били "нерешими проблеми".  

Законопроектът ще позволи на германците да отглеждат до три канабисови растения и да държат до 50 грама от тревистата маса у дома. Също така ще стане законно носенето на обществени места до 25 грама канабис за лична употреба.

Подкрепата за легализацията на канабиса в Германия леко расте, според проучване

В Бундестага 407 депутати подкрепиха законопроекта, а 226 гласуваха против, като на първо място сред тях бе опозиционната коалиция ХДС/ХСС. Очаква се Бундесратът, който представлява 16-те федерални провинции на Германия, да гласува на 22 март. Ако бъде приет, той може да влезе в сила още на 1 април, освен ако провинциите не се противопоставят, като в този случай ще се премине към преговори за посредничество между двете камари на германския парламент, отбелязва ДПА.

Водещи новини

Още новини