Германският химик Йоханес Каргес ще бъде удостоен с наградата "Паул Ерлих и Лудвиг Дармщетер" за млади учени за 2024 г., съобщава БТА, позовавайки се на фондацията, която я присъжда.
Според фондация "Паул Ерлих" изследванията на 31-годишния химик могат драстично да намалят страничните ефекти на химиотерапията за лечение на рак и значително да повишат нейната ефективност.
Йоханес Каргес ръководи изследователска група в Рурския университет в Бохум, Германия.
Наградата се присъжда за изключителни постижения в областта на биомедицинските изследвания. Паричната ѝ равностойност в размер на 60 000 евро трябва да бъде използвана за цели, свързани с научни изследвания.
Работата на химика е съсредоточена върху химиотерапията срещу рака, която включва използването на цитостатични лекарства, които пречат на раковите клетки да се делят и по този начин на умножаването им. Тъй като лекарствата потискат и деленето на здравите телесни клетки, те са свързани със сериозни странични ефекти.
В отговор на въпроса как селективно да се активират цитостатичните лекарства, Каргес предлага да се използват наночастици, които са твърде големи, за да проникнат в здравата тъкан, но са достатъчно малки, за да се промъкнат между раковите клетки. Наночастиците разполагат с вградени приемници, които се активират от светлинни сигнали.
"Поради тази причина дълго време хората търсеха начин да накарат цитостатичните лекарства да действат само в раковите клетки", се казва в прессъобщение на фондацията. В него по-добре насочените лекарства са оприличени на "вълшебни куршуми", които могат "да лекуват само болестта, без да вредят на останалата част от тялото".