Румънското черноморско пристанище Констанца е постигнало нов рекорд в износа на зърно тази година заради скок в пратките от Украйна, казаха пристанищните власти за Ройтерс в петък.
Те допълниха, че с напредването на инфраструктурните проекти е заложено капацитетът на пристанището да се увеличи.
Пристанището е транспортирало 32,6 милиона метрични тона зърно в периода януари – ноември, подчертаха пристанищните власти. Миналогодишният рекорд в износа на зърно е бил малко над 25 милиона тона.
Украинското зърно представлява около 40 процента от общия износ през периода януари – ноември, или 13 милиона тона, допълват от пристанището. До края на октомври то е било 11,7 милиона тона, а за цялата 2022 г. – 8,6 милиона тона.
Украйна е един от най-големите износители на зърно в света, а Констанца се превърна в най-големия алтернативен експортен маршрут на Киев след пълномащабната инвазия на Русия през февруари 2022 г., като зърното се транспортира по шосе, по железопътната мрежа и с шлепове по Дунав.
Транзитните обеми на украинското зърно намаляха през последните месеци, тъй като Русия многократно нанасяше удари по украинските речни пристанища по Дунав, граничещи с Румъния, която е член на ЕС и НАТО. Сухопътните граници с Полша и Словакия бяха блокирани от местни шофьори на тирове, които поискаха да бъдат наложени ограничения на украинските шофьори.
Румъния цели да увеличи транзитния си капацитет за украинско зърно до 4 милиона тона месечно и към момента подобрява железопътната и пътната си инфраструктура във и около пристанището със средства от ЕС.
По-рано този месец румънският транспортен министър Сорин Гриндяну каза, че финансираният от ЕС проект, който ще позволи постоянно движение през дунавския канал Сулина, стигащ до Констанца, е финализиран и ще започне да функционира след обучение на персонала.
Съседната на Румъния и Украйна Молдова също подобрява свои контролно-пропускателни пунктове и железопътна инфраструктура за подпомагане на транзита.
Правителството на Украйна очаква реколта от 81,3 милиона тона зърно и маслодайни семена през 2023 г., като излишъкът, предназначен за износ, през 2023-24 г. се изчислява на около 50 милиона тона, отбелязва БТА.