Теодор Николов е един от учителите по информационни технологии в България, който тази година е имал шанса да участва в обучение, проведено в централата на ЦЕРН в Швейцария.
Това е възможно по програма за квалификация на педагогическия персонал към Министерството на образованието и науката (МОН). Николов е учител в Основно училище "Васил Левски" в Плевен и единственият педагог от града, включен в обучението.
Всяка година се избират 30 учители по информационни технологии, които имат желание да проведат обучение в ЦЕРН, разказа за БТА Николов. Петте дни през септември за педагозите от България са преминали изключително динамично.
"До обяд имахме теоретично обучение, а след това в следобедните часове посещавахме различни изследователски центрове, фабрики за антиматерия. Виждахме как работят техни научни звена, имахме възможност да се запознаем и общуваме с български учени, които работят в ЦЕРН", разказа учителят.
Изследванията, които се правят в ЦЕРН, са с фантастичен характер, а хората, които работят там, са изцяло отдадени на своята работа, на мисията си, коментира Николов.
Едно от местата, които са впечатлили Николов, е стаята, където е създадена световната мрежа World Wide Web. "Тя е затворена, в нея не се работи. Там е показан и първият диск с диаметър около 30 см и с памет от 10 МБ, което е за около 3-4 снимки. Виждайки всичко това, може да се направи преценка за развитието на технологиите, за това къде сме ние сега, какво е постигнато", разказа учителят.
Той е категоричен, че досегът с подобни центрове за развитие на високи технологии и изследвания помага на учителите да мотивират своите ученици като споделят с тях наученото и видяното и да ги подтикнат да се развиват самите те в тази посока, а защо не и един ден да са част от такъв елитен екип учени.
По данни на МОН ежегодно 250-300 ученици от България посещават централата на ЦЕРН в Женева. В нея работят над 100 български учени и инженери.