ЕЦБ разкритикува проекта на италианското правителство за данък върху свръхпечалбите на банките

pixabay
share

Европейската централна банка (ЕЦБ) критикува днес италианския проект за облагане с данъци на свръхпечалбите на банките, обявен в началото на август от правителството на Джорджа Мелони, с довода, че той ще засегне основно уязвими към икономически сътресения институции, съобщава БТА.

Размерът на този "извънреден данък", който трябва да бъде изплатен през 2024 година, би могъл "да не е пропорционален на дългосрочната рентабилност на една кредитна институция и способността й да генерира капитал", се посочва в оценката на ЕЦБ, която публикува необвързващо юридическо заключение.

Обобщеното прилагане на този данък ще засегне основно "кредитните институции, които имат по-слаба платежоспособност и капацитет за генериране на капитал", според текста.

Брутният вътрешен продукт на Италия се е понижил с 0,4 на сто през второто тримесечие

Тези банки и без това не са особено склонни да "поемат потенциални рискове от икономическо забавяне", според ЕЦБ.

Рим изненада всички това лято, обявявайки, че иска да обложи с данък от 40 на сто генерираните от банките "свръхпечалби" на стойност милиарди евро заради повишението на лихвите от ЕЦБ, за да компенсира разходите на засегнатите от това увеличение домакинства и компании.

След панически действия, които доведоха до спад на акциите на банките на Миланската борса, секторът се успокои благодарение на съобщението за установяване на таван на данъка. Правителството предвижда този данък да не "надвишава 0,1 на сто от общите активи" на една банка. 

ЕЦБ, въпреки че отчита тази корекция, критикува в по-общ план изненадващия проект, създаващ несигурност при юридическото му прилагане, който плаши бъдещите инвеститори.

Италия трябва да пристъпи към "задълбочен анализ" на "потенциалните отрицателни последствия от данъка върху извънредните печалби на банковия сектор",  заключава ЕЦБ.

Министърът на икономиката Джанкарло Джорджети обеща важни корекции и балансиране на данъка. Въпреки че признава за някои проблеми с комуникацията, той все пак смята, че този данък е справедлив.

ЕЦБ отправи същите критики в края на 2022 година и по повод испанския данък върху  банките, предвиден за 2023 и 2024 година. 

Водещи новини

Още новини