Блинкън обвини Русия в Съвета за сигурност на ООН в агресия срещу глобалната продоволствена система

Getty Images/Guliver
share

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън обвини днес Русия в Съвета за сигурност на ООН в шантаж, свързан с Черноморската зърнена сделка, от която тя се оттегли през юли, и в агресия срещу глобалната продоволствена система, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

„Всеки член на този Съвет, всеки член на ООН трябва да каже на Москва - стига толкова. Стига е използвала (Черноморската зърнена сделка) за шантаж. Стига е третирала най-уязвимите народи на планетата като разменна монета. Стига с тази неоправдана и недопустима война" срещу Украйна, посочи държавният секретар на САЩ.

САЩ поеха на 1 август ротационното месечно председателство на Съвета за сигурност и направиха борбата срещу продоволствената несигурност, свързана по-специално с конфликти, свой приоритет, посочва АФП.

Това беше и темата на днешното заседание в централата на ООН в Ню Йорк, председателствано от Блинкън.

Вашингтон възнамерява да лобира за приемането на "съвместна декларация, осъждаща използването на продоволствието като оръжие за война", която вече е подписана от 91 страни, каза Блинкън по телевизия Ей Би Си.

Въпреки че американските дипломати увериха, че техният държавен секретар не търси „сблъсък с Русия“ в ООН, Москва очевидно е цел на неговите нападки заради нахлуването си в Украйна през февруари 2022 г. и скорошното си оттегляне от зърнената сделка. 

„В края на краищата трябва да намерим изход от агресивната война на Русия срещу Украйна и последвалата агресия срещу глобалната продоволствена система“, предупреди американският държавен секретар.

Русия отказа в средата на юли да удължи споразумението, което позволява износа на украинско зърно през Черно море, което доведе до покачване на цените на зърното, засегнало особено силно най-бедните страни.

Подписана през юли 2022 г. с посредничеството на Турция и ООН зърнената сделка между Русия и Украйна имаше за цел да намали риска от глад в света, като гарантира, въпреки войната, пускането на пазара на украински селскостопански продукти.

Кремъл не отстъпва от позицията си за зърнената сделка

„Гладът не бива да се превръща в оръжие за война“, отбеляза Блинкън.

По думите му, "откакто Русия напусна споразумението, цената на зърнените култури отново започна да се покачва с повече от 17 процента".

Освен това в сряда руските атаки с дронове причиниха значителни щети на украинските пристанищни обекти на река Дунав - инфраструктура, която се превърна в ключова за износа на зърно.

Блинкън обяви също ново финансиране за програми за борба с продоволствената несигурност и недохранването в десет африкански държави и Хаити, в размер на 362 млн. долара.

Сред многото причини за глада в света, освен въоръжените конфликти, са и последиците от изменението на климата, посочва АФП.

Днес Блинкън увери също така после пред репортери, че САЩ ще направят така, че да всеки, в това число и Русия, да могат да изнасят хранителна продукция безопасно в случай на завръщане към Черноморската зърнена инициатива, предаде Ройтерс.

Водещи новини

Още новини