“Ако в Нидерландия след изборите се формира дясно правителство (в момента е дясноцентристко), тогава би било възможно политиката на страната въобще към Източна Европа да се промени. Но войната в Украйна все пак промени изцяло политическия пейзаж, така че последствията за България няма да са големи”.
Това каза в “Кой говори” по Дарик радио Маргарита Желязкова, политолог и преподавател в Университета на Твенте.
На 8 юли нидерландското правителство подаде оставка, след като коалиционните партньори в него не успяха да постигнат съгласие за затягане на имиграционната политика. В понеделник пък министър-председателят Марк Рюте каза, че се оттегля от политиката. Предстоят избори наесен.
“Рюте сам реши да слезе от власт. Просто режисира една сценка и си я изигра. Залогът беше голям и мисля, че изгуби. Но той самият реши, че трябва да спре. Поводът беше незначителен и измислен”, каза Желязкова.
Тя добави, че Рюте е най-дълго управлявалият премиер в Нидерландия. Политологът посочи, че решението му е до някаква степен и заради умора.
“Този кабинет, който управляваше по време и на коронавируса, беше непрекъснато в капана на скандали, които не можеше да бъдат разрешени. Това доведе до почти пълна парализа на страната. Никакви решения не можеха да се вземат”, подчерта анализаторът.
Маргарита Желязкова добави, че според нея незначителният повод за оставка е бежанската криза, но тя подчерта, че това не е казус отсега.
Експертът очаква решението Рюте да слезе от политическата сцена да запази неговата партия.