ЕС е готов да подкрепи и да се възползва от добива на редки метали в Казахстан

gettyimages
share

Европейският съюз е готов да подкрепи и да се възползва от добива на редки метали в Казахстан като част от усилията си за диверсифициране на източниците на доставки и намаляване на зависимостта от Китай, заяви посланикът на ЕС в централноазиатската страна, цитиран от БТА.

"Зависимост от 90% от един източник на суровини е значителна зависимост. За нас, като потребители на суровини, е по-удобно да имаме избор от поне три до пет източника", заяви Кестутис Янкаускас пред медиите, в кулоарите на форум за търговско партньорство между Казахстан и ЕС в областта на стратегическите суровини.

Ето защо, добави той, "ЕС се надява, че Казахстан, и страните от Централна Азия като цяло, биха могли да се превърнат в алтернатива".

Китай ограничава износа на материали за производство на чипове

По официални данни Казахстан се нарежда на шесто място в света по залежи на природни ресурси и на десето място по общ добив на полезни изкопаеми.

Страната води в света по запаси от волфрам и е на второ място по уран и хром. Тя се нарежда в челната петица по добив на манган, сребро, цинк и олово. Страната разполага и с находища на редки метали като рубидий, цезий, литий и берилий.

Янкаускас заяви, че разработването на находища на редки метали в най-голямата икономика в Централна Азия, с големи, но все още недостатъчно проучени природни ресурси, ще помогне на Европа да намери надеждна алтернатива на Китай.

Министърът на промишлеността и инфраструктурното развитие на Казахстан Марат Карабаев подчерта на форума, че от 30-те основни вида редки метали страната може да добива 16, а с прилагането на инвестиции и модерни технологии списъкът може да се увеличи с още девет.

"Днешният форум е следващата стъпка за разширяване на сътрудничеството ни със страните от ЕС в тази област", каза Карабаев и добави, че в конференцията участват над 50 представители на компании и повече от дузина посланици на европейски държави.

Карабаев спомена, че планира да пътува с представители на 150 казахстански компании до Брюксел през ноември за Седмицата на редките метали и предвижда посещения в Китай, Южна Корея и Япония.

"Изборът ни при бъдещите договори зависи от това коя компания ще предложи най-добрите оферти за Казахстан", подчерта той.

Според Янкаускас, европейските инвеститори възнамеряват да навлязат в тази област, използвайки комплексен подход.

Става въпрос не само за доставка на съвременни технологии при проучването на земните недра и последващия добив на редкоземни метали, но и за така наречените "зелени" технологии, осигуряващи спазването на екологичните стандарти и изисквания, подчерта той.

Освен това ЕС се ангажира да помага на Казахстан да развива квалифицирани кадри, каза той.

ЕС възнамерява също така да допринесе за подобряване и ускоряване на всички процеси за транспортиране на добитите суровини по Транскаспийския коридор, отбеляза Янкаускас.

Той обясни, че това включва цифровизация на много процеси за преминаване през митниците и премахване на затрудненията по този маршрут, което ще повиши конкурентоспособността му спрямо Северния маршрут, преминаващ през руска територия.

Водещи новини

Още новини