Проверяват спонсор на британските консерватори за пране на пари

pixabay
share

Висш бизнесмен, чиито чуждестранни компании са били част от глобално разследване за пране на пари, е основен дарител на Консервативната партия, съобщи Би Би Си.

Джавад Маранди, който е носител на Ордена на Британската империя за бизнес и филантропия, може да бъде назован, след като загуби 19-месечна съдебна битка с Би Би Си, за да остане анонимен.

Г-н Маранди категорично отрича да е извършил нарушение и да подлежи на наказателна санкция.

Съдебното решение срещу него е крайъгълен камък за свободата на пресата на фона на все по-строгите закони за защита на личните данни в съдилищата.

Говорител на бизнесмена заяви: "Г-н Маранди е дълбоко разочарован от решението на съда да отмени ограниченията за съобщаване на информация, знаейки какви щети за репутацията му вероятно ще последват."

55-годишният г-н Маранди е роден в Иран и е израснал в Лондон, където живее и до днес.

Връзките му с Консервативната партия станаха известни благодарение на съобщенията за негови щедри дарения. Между 2014 г. и 2020 г. той е дарил 756 300 паунда според данните на избирателната комисия.

През февруари 2022 г. Sunday Times съобщи, че той е член на група големи дарители, които имат достъп до висши партийни членове, включително до тогавашния министър-председател Борис Джонсън.

Разследването на Националната агенция за борба с престъпността (NCA) установи, че някои от задграничните интереси на Маранди са изиграли ключова роля в сложна схема за пране на пари, в която е участвал един от най-богатите азербайджански олигарси.

62% от британците смятат, че Чарлз III ще бъде добър крал

През януари 2022 г. съдия постанови, че NCA може да конфискува 5,6 млн. паунда (7 млн. долара) от базираното в Лондон семейство на Джаваншир Фейзиев, член на азербайджанския парламент.

Разследването започна през 2017 г., след като разследващи журналисти разкриха огромна схема за пране на пари, станала известна като "Азербайджанската пералня".

Проектът за докладване на организираната престъпност и корупцията (OCCRP) разкри как 2,9 млрд. долара (2,3 млрд. паунда) мръсни пари - парични средства, откраднати от населението и икономиката на Азербайджан са били изнесени от членове на елита на страната.

Те са били предназначени предимно за собствена изгода, но също така и за подкупване на европейски политици.

Пол Раду, съосновател на OCCRP, заяви, че схемата "пералня" е един от най-значимите примери за постсъветско ограбване.

"Азербайджанската перачница донесе много щети на много нива на самия Азербайджан, на Европейския съюз, на САЩ и на други части на света", каза той.

"Малките предприятия загубиха много пари - те са имали депозити в банка, която е била в центъра на "Пералнята"."

Тези разкрития накараха NCA да разследва финансите на семейство Фейзиеви в Обединеното кралство - което доведе до подаването на молба през 2021 г. за конфискуване на част от техните парични средства в Обединеното кралство - и разкриването в съда на връзката с г-н Маранди.

Припомняме, че в разследването на Азербайджанската пералня през 2017 г. бе завъртяно и името на Ирина Бокова, чийто съпруг, Кални Митрев се оказа, че е консултирал азербайджанска компания. Тогава от българската прокуратура заявиха, че при тях няма материали, а и сигнали за участие на българин в схемите за пране на пари.

Водещи новини

Още новини