Румънската православна църква отбелязва Гергьовден

Novini.bg/ Canva
share

Днес (23 април) Румънската православна църква отбелязва Гергьовден по нов стил. Над един милион от северните ни съседи празнуват имен ден - 730 000 мъже и 344 000 жени, показват данните на Дирекция “Гражданска регистрация и административно обслужване". 

Най-често срещаните мъжки имена са Георге - 424 268 души, Джордже - 158 802, Джорджиан - 29 020, Георгица - 21 750, Джорджел - 12 490, Джиджи - 8 798, Джиджел - 5 958, Джорджика - 5 259, Гика - 4 909 и Гица - 4 203.

Стенописи на 700 години и най-старата датирана дървена греда бяха намерени в църква в Румъния

Сред жените най-много носят името Джорджиана – 154 632, Джорджета – 118 103, Георгица – 25 485, Джина – 21 288, Гергина – 15 496, Джета – 14 604, Джорджиана – 10 335, Джика – 5 998, Георгица – 1 640, Джорджика - 1 511 и Джигуца - 1 864 души.

В румънското народно съзнание свети Георги е един от най-често присъстващите светци, много църкви носят името му. Има и много градове, кръстени на великомъченика и дори един от трите ръкава на река Дунав е наречен така. Свети Георги е и покровител на румънската армия, чийто ден, 23 април, съвпада с честването на светеца.

Свети Георги е римски генерал от гръцки произход, офицер от гвардията на римския император Диоклециан, който е осъден на смърт, защото не искал да се откаже от християнската вяра. Той отдава живота си за Божията любов, като през 303 г. става великомъченик. Въпреки че от този момент са минали стотици години, християните не са го забравили и го почитат, както с кръщението на децата си с името на светеца, така и със стотици църкви, посветени на него. 

Според народните вярвания в Румъния 23 април бележи началото на пастирската година. Една от широко разпространените практики е на Гергьовден да се украсява къщата с цветя и растения, които отбелязват възраждането на природата. В нощта на Гергьовден виметата на кравите се намазват с чесън, а оборите се кадят с тамян, за да не бъдат обладани животните от зли сили. Друг стар обичай е хората да не спят преди празника, за да бъдат здрави и пълни с живот през цялата година. Сутрин жените от селото изнасят тъкачните инструменти на двора, за да ги огрее слънцето и да имат работа през цялата година. Ако денят е дъждовен, се казва, че ще е година, в която ще има много жито. На празника не се работи, не се пере, не се шие и не се чисти в домакинството. 

Вярващите обикновено отиват в църквата с храна, която се осветява и се раздава като милостиня. Носят се и червени яйца - традиционен символ на Гергьовден. 

Празнични литургии по повод празника имаше днес от рано тази сутринта в повечето православни храмове в Букурещ. Богослужение в почит на Св. Георги Победоносец беше отслужено и в храма “Св. Николай" - Гика (бившата руска църква) с участието на свещеника на българите в Румъния - отец Кирил Синев. Над 100 души се стекоха в храма. “На всяка литургия вярващите дават на свещеника т. нар. Литургии (pomelnice/поменици). Свещеникът поменава записаните имена за здраве и починалите, изваждайки специални частички/трохички. Накрая тези частици се изсипват в претвореното вино в Кръв Христова за опрощаване на греховете и вечен живот”, обясни отец Синев за БТА.

По време на богослужението бяха произнесени молитви за професорите, студентите, учениците от Букурещ и цяла Румъния. Отец Синев произнесе и няколко ектении (молитвени прошения). Беше изпят и „Христос воскресе“ на български език заради Великденския период, в който се намираме. 

Водещи новини

Още новини