Гръцкият президент Катерина Сакеларопулу каза днес в Белград, че за нея и страната ѝ Сърбия принадлежи към европейското семейство и подкрепя диалога за нормализиране на отношенията между Косово и Сърбия, съобщи сръбската национална телевизия РТС.
„Моята страна винаги е смятала, че Сърбия принадлежи към европейското семейство. Ние подкрепяме диалога Белград-Прищина и последните разговори. Нашата цел е подсилване на икономическата позиция на Сърбия. Нашата позиция във връзка с Косово остава непроменена и стабилна“, заяви гръцкият президент на съвместна пресконференция с президента на Сърбия Александър Вучич.
Белград и Прищина водят диалог за нормализиране на отношенията си. Сърбия все още не признава обявената през 2008 година независимост на Косово, призната от над сто държави в света. Гърция е една от петте страни членки на ЕС, които не признават независимостта на някогашната сръбска област.
Президентът на Гърция подчерта, че стратегическото партньорство между двете държави е договорено в съвместна декларация и се отнася до областта на енергетиката, културата, туризма и отбраната.
Вучич каза, че със Сакеларопулу са разговаряли за набавянето на енергия през терминала за втечнен природен газ край Александруполис и изграждането на интерконектор.
„Разговаряхме за стратегическото сътрудничество между Гърция и Сърбия, укрепването на стабилността в региона, евроинтеграцията на Сърбия, както и за съвместните планове и проекти“, отбеляза Вучич.
Двамата са разговаряли и за инфраструктурното и енергийно свързване. Сръбският президент подчерта, че очаква увеличаване на броя на гръцките инвестиции в Сърбия, както и на сръбските инвестиции в Гърция.
„Сърбия привлече над 62 процента от преките чуждестранни инвестиции на Западните Балкани. Вярвам, че ще продължим тази тенденция – делът на държавния дълг е нисък, финансите са уредени, нямаме никакви структурни проблеми и ако нямахме политически проблеми с Прищина и конфликта в Украйна, вече щяхме да имаме инвестиционен рейтинг, но ние сме с една степен надолу“, заяви Вучич.
Сакеларопулу подчерта, че руската агресия в Украйна показва, че човечеството трябва да се стреми към мир на основата на ценностите и принципите на Хартата на ООН.
„Желанието за разширяване на териториите през XXI век е осъдително. Руското нападение над Украйна е много важно за сигурността в Европа и в този момент не се вижда перспектива за решаване на проблема по дипломатичен път“, предупреди гръцката президентка и добави, че Гърция е намалила напрежението си със съседката си Турция, защото иска да поддържа добросъседски отношения с пълно уважение на международното право, отбелязва БТА.