Ако в Румъния хипотетично се случи земетресение като това в Турция, сградите, построени по досегашните норми на проектиране, ще понесат многобройни повреди, а някои вероятно ще се срутят. Това предупреждава Джеорже Тарану, учен в Техническия университет „Георге Асаки“ в Яш, цитиран от сайта Зиаре.
Той е направил симулация, показваща структурното поведение на типична четириетажна стоманобетонна сграда в Румъния, сравнявайки параметрите на труса в Турция от 7,8 и този в румънския сеизмичен район Вранча през 1977 г. Ученият отбелязва, че максималното ускорение на движението на терена по хоризонтала в случая на земетресението в Турция е било почти три пъти по-голямо от това на труса във Вранча от 1977 г.
“Ако по време на строителството на дадена сграда се пестят количества стомана и цимент в бетона, тази конструкция ще има намалена устойчивост. След трагичното събитие в Турция трябва да разберем, че правилното проектиране на по-безопасни структури в сеизмични зони и засиленото изследване в тази област, която светът изглежда е забравил през последните 30 години, е абсолютно необходимо”, коментира инженерът, предаде БТА.
Според него в момента румънските стандарти са по-добри в сравнение с тези от преди 15, 30 или повече години. “Препоръчвам на всички да обърнат повече внимание първо на структурата на устойчивост и след това на естетиката", добавя специалистът.