Украинският президент Володимир Зеленски планира още промени в рамките на антикорупционна чистка, пише в. "Гардиън" по повод твърденията в украински медии за незаконно обогатяване на държавни служители покрай разходите за войната с Русия.
Изданието отбелязва, че украинският президент е предприел мащабни кадрови промени на средно и високо управленско равнище в резултат на най-шумния корупционен скандал от началото на руската инвазия, който създава риск от охлаждане на западния ентусиазъм по отношение на правителството в Киев.
Същевременно германският оръжеен производител "Райнметал" (Rheinmetall) обяви готовност, ако е необходимо, да достави 139 танка "Леопард" на Украйна, изтъква "Гардиън".
В. "Индипендънт" също се фокусира върху скандала, тресящ Киев. Висши държавни служители може да влязат в затвора, Зеленски прочиства редиците заради корупционен скандал, британското издание.
Вестникът коментира, че скандалът в Украйна, която отдавна има проблеми с лошо управление, избухва в момент, в който европейските държави се препират помежду си по въпроса за предоставянето на Киев на произвежданите в Германия танкове "Леопард 2".
Германското правителство е разделено, Олаф Шолц опроверга собствения си външен министър за "леопардите", отбелязва в. "Дейли телеграф".
Изданието обръща внимание на факта, че в неделя външният министър Аналена Бербок е казала, че Германия няма да пречи на Полша да реекспортира танкове "Леопард" за Украйна, а вчера говорител на канцлера е настоял, че Варшава ще трябва да спазва "установените процедури", ако иска да предоставя германските танкове на Киев.
Натискът на съюзниците от НАТО върху Шолц да даде съгласие за изпращането на машините става все по-голям. Някои дори предупреждават, че ако Берлин продължи да показва нежелание да даде зелена светлина за танковете, това може да постави под съмнение "надеждността" на Германия като един от основните гаранти за европейската сигурност, подчертава "Дейли телеграф".
Ще има танкове, няма да има танкове: какво се случва с Германия? Това пита риторично в заглавието на аналитична статия коментаторът на "Вашингтон пост" Исхан Тарур.
Авторът на материала отбелязва, че в момент, в който Украйна и съюзниците ѝ усилено говорят за нуждата от ускорено предоставяне на помощ на Киев, Германия е разглеждана като колеблив европейски партньор.
В статията се казва още, че Берлин прави спънки в момент на внушително геополитическо единство между страните от Запада.
Русия премина в атака в Южна Украйна, докато Киев чака оръжие, пише в. "Уолстрийт джърнъл".
Американското издание отбелязва, че боевете в стратегическите южни райони на Украйна, по-специално в Запорожка област, са се ожесточили, като Москва съобщава за напредване на силите си в този регион, докато Киев чака по-тежко въоръжение от западните си съюзници.
Вестникът коментира, че Русия е дала индикации за намерението си да вземе в свои ръце инициативата на бойното поле чрез ново настъпление, а западни и украински анализатори са сигнализирали за нарастващата важност на Запорожка област. Тя се състои в това, че една успешна украинска офанзива там би могла да прекъсне връзката между териториите под руски контрол и съответно връзката между руските войски в Източна и Южна Украйна. Такава офанзива би довела и до прекъсване на сухоземната връзка между Русия и Крим. Обратно, ако руските сили напреднат в Запорожка област, това би подобрило положението със снабдяването на руските войски в Южна Украйна и би им дало възможност за по-нататъшни настъпателни действия в украинските територии.
Нежеланието на Германия да предостави танкове на Украйна застрашава бъдещите продажби на германската военна промишленост и европейското отбранително сътрудничество, предупреждават представители на полските и словашките власти и хора от отбранителната индустрия, цитирани от в. "Файненшъл таймс".
По думите им становището на Берлин по въпроса руши доверието в Германия като партньор и заплашва бъдещето на съвместните проекти в отбранителния сектор, които така усилено се поощряват в момента от ЕС и НАТО.
"Файненшъл таймс" пише, че позицията на Берлин за танковете засилва изолацията ѝ по отношение на конфликта в Украйна.
Ще мигне ли Германия първа в спора за танковете, пита "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
Изданието отбелязва, че днес в Берлин ще има среща между генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и новия германски министър на отбраната Борис Писториус, на която ще бъде обсъден и този въпрос.
Вестникът коментира, че в международен план загрижеността във връзка с колебанията на канцлера Шолц нараства, а същевременно спорът около предоставянето на танковете "Леопард" на Украйна започва да тежи и на управляващата коалиция в Берлин.