Имигрантският поток към Германия се увеличи след спад по време на COVID пандемията, показва доклад

Pixabay
share

Броят на имигрантите в Германия се покачи значително след спад по време на пандемията от коронавирус и дори преди пристигането на около един милион бежанци от войната в Украйна, предаде ДПА, като се позова на нов правителствен доклад за миграцията.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1745

Около 1,32 милиона души са се преместили да живеят в Германия през 2021 г. Това е увеличение с 11,5% в сравнение с 2020 г., когато имигрантският поток беше силно засегнат от наложените ограничения за пътуване с цел намаляване разпространението на COVID-19.

Нетната имиграция, като се вземат предвид данните за емиграцията, възлиза на около 329 000 души през 2021 г. Бройката е сравнима с предпандемичните нива от 2019 г.

Държавата, от която най-много хора са емигрирали за Германия през 2021, както и през предходната 2020, е Румъния. На второ място са имигрантите с германско гражданство, следвани от граждани на Полша, България, Сирия и Турция.

Според годишен доклад на Федералната служба за миграцията и бежанците най-високият дял от чуждестранното население е съсредоточен в Берлин. През 2021 г. приблизително всеки пети жител на столицата (20,2%) е имигрант, сочат данни от държавния регистър.

През 2021 г. по-голямата част от имигрантите са мъже. Те са около 802 000 в сравнение с 521 000 жени, които са се установили в Германия тогава, според данни на Федералната статистическа служба. За 2022 г. се очаква ситуацията да е различна, тъй като повечето бежанци, влезли в Германия от началото на войната в Украйна, са жени.

Въпреки че въпросът с миграцията е деликатна тема в Германия, страната се нуждае от по 400 000 имигранти годишно, които да поддържат социалноосигурителната система и да предоставят работна ръка, каза Мизбах Кан, депутат, отговарящ за вътрешната политика, отбелязва БТА.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1745

Водещи новини

Още новини