В понеделник изпълнителният директор на Глобалния алианс за ваксини и имунизация (ГАВИ) Сет Бъркли каза, че е прекалено рано да се слага край на извънредната пандемична ситуация, обявена заради коронавируса и предупреди, че все още има опасност от влошаване на нещата.
Алиансът, който е орган на Световната здравна организация (СЗО), се среща веднъж на няколко месеца, за да прецени дали коронавирусът, който се появи преди три години в китайския град Ухан, все още представлява "извънредна ситуация в сферата на здравеопазването на международно ниво". В отговор на журналистически въпрос дали на заседанието за извънредни ситуации следващия месец СЗО ще обяви край на извънредната ситуация, изпълнителният директор на ГАВИ заяви, че е възможно нещата да се влошат.
"Предполагам знаете, че д-р Тедрос (генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус) мисли за глобалната ситуация, която може да се влоши. Тя обаче може и да се подобри. Ние не знаем накъде отива. Изглежда, че моментът е прекалено труден, за да се прекрати извънредната ситуация", допълни Бъркли.
Все пак като че ли има надежда догодина КОВИД-19 вече да не създава извънредна ситуация в световен план, тъй като тогава най-опасната фаза на заболяването ще е приключила, заявиха от СЗО в четвъртък, пише БТА.
Седмица след като Китай започна да разхлабва строгата си политика за постигане на "нулев КОВИД", СЗО предупреди за предстоящи "много трудни" времена, а държавните медии в Поднебесната империя съобщиха за някои тежко болни пациенти в болници в Пекин, което породи опасения за нова вълна от инфекции. Отмяната на драконовските мерки дойде във връзка с необходимостта от съобразяване със световните тенденции и след историческите протести срещу масовите локдауни, които държаха вируса под контрол, но породиха напрежение сред милиони хора.
Ентусиазмът, с който бяха посрещнати тези промени, бързо избледня на фона на нарастващите признаци, че Китай може да плати цената за предпазването на населението, което няма "стаден имунитет" и има ниски нива на ваксинация сред възрастните хора. Към 13 декември 92,73 % от хората са получили ваксина срещу КОВИД-19, а 90,37 % от населението в Китай са получили пълен курс на ваксинация, заяви на брифинг Ся Ган, служител на Националната здравна комисия, отговарящ за имунизационните услуги.
Превантивно, с оглед отмяна на ограниченията за "нулев КОВИД", от 14 декември в Китай са открити 14 000 отделения в големи болници и 33 000 в общински болници за лечение на пациенти с висока температура, съобщи на брифинг за медиите Дзяо Яхуи, висш служител в Националната здравна комисия.
На този фон си струва да се отбележи, че през трите години от началото на пандемията Китай е съобщил само за 5235 смъртни случая, свързани с КОВИД-19, което е изключително малко при сравнение с броя на фаталните случаи от заболяването в световен мащаб.
Че пандемията не е отминала, през последната седмица показаха плановете на редица правителства да се снабдяват със средства за антивирусно лечение.
Правителството на САЩ ще плати на "Пфайзер" близо 2 млрд. долара за допълнителни дози "Паксловид". Новата покупка допълва 20-те милиона курса за лечение, закупени преди това от САЩ, а доставката е планирана до началото на 2023 г., се казва в изявление на "Пфайзер". Струва си да се припомни, че коронавирусът погуби над 1 080 000 американци, откакто се появи в Щатите в началото на 2020 г.
Производителят на "Паксловид" също така съобщи, че работи за подобряване на доставките на антивирусното си лекарство в Китай, за да осигури адекватен достъп до препарата, тъй като случаите в страната се увеличават.
Във вторник японската фармацевтична компания "Шионоги" заяви, че правителството в Токио се е съгласило да закупи допълнителни 1 милион дози от средство за пероралното лечение на КОВИД-19. Преди това компанията продаде на правителството един милион дози от лекарството "Ксокова". Допълнителното споразумение за доставка идва в момент, когато в Япония има осма вълна от инфекции с КОВИД. "Ксокова" е перорално антивирусно средство, което се приема веднъж дневно в продължение на пет дни, за да потисне репликацията на вируса.
Междувременно властите в северният мексикански щат Нуево Леон в понеделник възстановиха задължителното използване на маски на закрити обществени места в опит да намалят нарастващия брой на инфекциите от КОВИД-19, както и разпространението на други респираторни заболявания.
На споменатия по-горе брифинг на ГАВИ Сет Бъркли допълни: "Ние сме приключили с вируса, но вирусът не е приключил с нас." Изпълнителният директор на ГАВИ посочи, че очаква търсенето на ваксини за КОВИД-19 да остане силно и през 2023 г. "Очакваме да бъдат поискани стотици и стотици милиони дози. Това е, което страните казват, че искат", каза той.
От СЗО съобщиха в четвъртък, че по света са поставени 30 милиарда дози от ваксините срещу КОВИД-19, но все пак 30 процента от населението не си е поставило нито една доза. Близо 650 милиона случая на зараза с коронавируса бяха регистрирани от началото на световната пандемия, а починалите са над 6,6 милиона.
Към момента по данни на СЗО от началото на пандемията по света са регистрирани 646 266 987 случая на заразяване с КОВИД-19 (в Европа случаите са 267 499 816) и над 6,5 милиона жертви.