Зеленски закри съд в Киев и обяви война на корупцията

Getty Images/Guliver (архив)
share

Украинският президент Володимир Зеленски приветства разпускането на киевски съд като доказателство, че Украйна може едновременно да се бори с корупцията и с руската инвазия, съобщава "Ройтерс".

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15665

Тази история е към своя край, заяви той, обявявайки, че е подписал закон за закриване на Киевския окръжен административен съд, който украинските антикорупционни органи сравниха с престъпна организация и чийто председател беше санкциониран от САЩ на 9 декември.

"Но историята на реформите продължава - тя продължава, дори по време на такава война", изтъкна Зеленски по време на традиционното си вечерно видеообръщение, пише news.bg.

Той подписа закона в същия ден, в който той беше приет от украинския парламент, в знак на широкообхватни съдебни и други реформи, необходими на Украйна, за да се присъедини към Европейския съюз.

От своя страна председателят на съда Павло Вовк написа във Фейсбук, че решението за премахването на съда е чисто политическо, взето набързо и "тези, които го аплодират днес, скоро ще съжаляват".

Държавният департамент на САЩ заяви, че Вашингтон налага санкции на Вовк "за искане на подкупи в замяна на намеса в съдебни и други обществени дела". Под ударите на санкциите попадат и двама от най-близките му членове на семейството.

Зеленски назова три стъпки към мира

Дело за корупция срещу Вовк беше изпратено до Върховния антикорупционен съд на Украйна това лято, след като години наред дела срещу него бяха блокирани.

Националното антикорупционно бюро на Украйна съобщи, че на 17 юни са били повдигнати обвинения срещу Вовк, двама от неговите заместници, четирима от магистратите в съда и четири други лица, включително ръководителя на държавната съдебна администрация на страната.

Обвиняемите "действаха в рамките на престъпна организация", ръководена от Вовк, с цел завземане на държавната власт чрез придобиване на контрол над съдебните органи и умишлено възпрепятстване на тяхната работа, посочиха от антикорупционната служба.

През юни Европейският съюз даде зелена светлина на Украйна и съседна Молдова за присъединяване към блока. Този процес обаче може да отнеме много години и изисква обширни реформи за постигане на множество стандарти - от съдебната политика до финансовите услуги и безопасността на храните.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15665

Водещи новини

Още новини