Клюномуцунест кит загина на скалист плаж в Северна Франция, съобщи БТА. Подобни инциденти край брега се случват рядко на този вид бозайници, които обикновено се срещат в Арктика.
Женският кит с тегло около 3,5 тона и дължина 7,60 метра се е борил да се върне в морето и вероятно се е удавил заради надигащия се прилив.
Клюномуцунестите китове предпочитат дълбоките арктически води, те са истински водолази, обясни Тиери Жонио, специалист по морски бозайници от университета в Лиеж, Белгия.
Тялото на бозайника е изхвърлено на пясъка след отлива, след като се е носило във водата около три километра. Вероятно китът е бил дезориентиран.
Заклещването на клюномуцунест кит е голяма рядкост.
„Виждам подобно нещо за първи път от 40 години“, споделя Тиери Жонио.
В последно време обаче други представители на този вид са засядали на белгийски и нидерландски плажове. Това повдига много въпроси. Този феномен може да е резултат от замърсяването, появата на нови болести или действия, които променят поведението на животните.
При откриването на тялото на кита на плажа Сангат, е установено, че има кървяща рана на главата. Според кмета на селището Ги Алман това не е причина за засядането на морския бозайник.
Ще бъде направена аутипсия на кита. Националният природонаучен музей в Париж е пожелал да възстанови скелета.
През февруари тази година женска от вида гърбат кит беше намерена мъртва, заседнала на плажа Па-дьо-Кале. През пролетта белуга се изгуби във водите на Сена. През септември 200 гринди умряха на плаж в Австралия.