Сблъсъкът между Съвета на Европейския съюз и Европейския парламент, настъпил през юни, може да блокира очакваното разширяване на Шенгенското пространство през септември, прогнозират пред БТА представители на кипърското председателство на ЕС.
Според тях е възможно конфликтът между двете институции да бъде използван като повод за временното замразяване на разширяването на зоната, свободна от граничен контрол. Те коментираха, че България и Румъния биха били ощетени несправедливо от подобно развитие на обстоятелствата. По мнението на представители на председателството, преди всичко е важно какъв ще бъде резултатът от изборите в Холандия, насрочени за 12 септември. През март Европейският съвет реши, че Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи следва да разгледа въпроса с приемането на България и Румъния в Шенген на заседанието си на 19 и 20 септември.
През юни ЕП и Съветът влязоха в конфликт заради отхвърлените от министрите предложения за реформа на Шенген. Комисията предлагаше тя да получи властта да преценява молбите на страните от пространството за временно възстановяване на граничния контрол в срок до една година при много специфични обстоятелства. Вместо да подкрепи това предложение, Съветът гласува възможност държавите едностранно да възстановяват границите временно, без да се допитват до мнението на ЕК. В резултат на това ЕП замрази преговорите си със Съвета по пет теми от сферата на правосъдието и вътрешните работи.
Експерти от Съвета коментираха за БТА, че са в ход дипломатически преговори за преодоляването на конфликта, като един от възможните варианти е ЕК да оттегли предложението си. Коментарите на кипърските представители идват на фона на процесите в Румъния, довели до снощното решение на парламента в Букурещ за отстраняването на президента Траян Бъсеску.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу заяви по този повод, че комисията завършва работата си по доклада по механизма за сътрудничество и оценка, който ще обобщи напредъка на Румъния за последните пет години. Настоящите развития може да изложат на
опасност постигнатия през годините напредък, заяви Барозу.
Междувременно правителството в Хага зае миналата година позиция, според която Холандия - единствената страна в ЕС, която се противопоставя на разширяването на Шенген, би променила мнението си при положителен доклад на ЕК в следващите дни