Във Великобритания министърът на финансите Куази Куартенг трябва да представи така наречения „спешен мини-бюджет“ на новото правителство, с който се цели справяне с кризата с поскъпването на живота. Съкращаване на данъците и допълнителни правителствени заеми се очаква да бъдат в основата на мерките, информира БНР.
Някои неща от плановете на правителството вече са ясни. Става дума за определяне на таван от 2 500 паунда годишно за енергийните сметки и допълнителна помощ за най-уязвимите. Увеличението на националните осигурителни вноски, въведено от предишния финансов министър Риши Сунак през април, за финансиране на здравеопазването и социалните грижи, ще отпадне от 6 ноември.
Това, което британците ще научат днес засяга най-вече икономиката. Посланието на Куартенг е, че Великобритания може расте с по-бързи темпове, ако частният сектор бъде освободен от данъчното бреме и регулации.
Финансовият министър каза тази седмица, че е възможно да се повиши ръстът на брутния вътрешен продукт до 2,5%, ако плановете му бъдат изпълнени.
През последните 12 години на управление на консерваторите, ръстът на националния доход обаче е бил средно с 1,5%, а заплатите на повечето работници са в застой. Институтът за фискални изследвания коментира, че има малко доказателства, че намаляването на данъците и дерегулацията предлагат „чудотворен лек“ за стимулиране на растежа. От института смятат, че идеята за намаляване на данъците за постигане на устойчив растеж е доста хазартна.