Евродепутатите обсъдиха ареста на Борисов

Булфото (архив)
share

Европейският парламент обсъди тази вечер по искане на групата на Европейската народна партия (ЕНП) случая със задържането за 24 часа през март на председателя на ГЕРБ Бойко Борисов, съобщи БТА.

Председателят на на групата на ЕНП Манфред Вебер заяви, че Борисов бе задържан от българската полиция, без срещу него да бъде повдигнато обвинение, без намесата на прокурор и в отсъствието на правно основание.

Това беше незаконно нарушаване на принципа за върховенство на закона в България и в ЕС, добави Вебер.

По неговите думи журналистите били поканени да снимат Борисов с пропагандна цел.

,,Две съдебни инстанции осъдиха действията на правителството. Решително осъждаме тези действия и подкрепяме Борисов'', обяви Вебер.

Скандал в ЕП по време на дебатите за ареста на Борисов

Евродепутатът Йерун Ленарс (ЕНП) определи задържането на Борисов като скандално и незаконно.

Цветелина Пенкова (БСП) от името на Социалистите и демократите (СД) отбеляза, че днешното обсъждане е свикано в ЕП три седмици преди предсрочните избори в България.

Оценката за днешния дебат е еднозначна - злоупотреба от страна на ЕНП и ГЕРБ с авторитета и правомощията на ЕП. Това е недопустим опит за внушения и вмешателства в политическите процеси, обобщи тя.

Илхан Кючюк (ДПС) от името на групата "Обнови Европа" заяви, че злоупотребата с правото не започва с този случай.

,,Нарушаването на Конституцията и законите се превърна в норма в последните месеци'', добави Кючюк и говори за случаи, свързани с жалби срещу дейността на полицията у нас при последните избори.

ЕНП зове ЕК публично да осъди действията на правителството на Кирил Петков заради незаконния арест на Борисов

Гунар Бек (Идентичност и демокрация) посочи, че Борисов бе задържан по подозрение в корупция, но прокуратурата и съдът прецениха, че няма достатъчно доказателства. Той попита защо срещу България не бъде предприета процедура по чл. 7 от договора за ЕС, както бе направено по отношение на Унгария и Полша. 

Клеър Дейли (Левите) отбеляза, че ЕНП не се е интересувала от върховенството на закона в България до смяната на управлението (на ГЕРБ).

,,Проблемите на България с върховенството на закона и корупцията не са изчезнали'', добави тя.

Дейли определи като опит за политически маневри това, че въпросът с Борисов се обсъжда от ЕП, за да се окаже влияние преди предстоящите нови предсрочни парламентарни избори у нас в полза на ГЕРБ.

,,Това е жалко'', коментира тя и изрази очакване ЕНП да провери данните, изнесени от Васил Божков за подкупи за правителството на Борисов.

Андрей Ковачев (ГЕРБ/ЕНП) попита дали е било случайно, че Борисов е бил задържан в деня, в който изразил подкрепа за изпращането на военна техника в Украйна. По неговите думи бившият премиер Кирил Петков е опетнил името на Европейската прокуратура, като го е намесил в случая с Борисов.

Правителството на Петков прокарваше най-проруската, прокремълска политика в България, каза Ковачев.

Хуан Агилар (СД) изрази надежда, че ако в случая е била допусната нередност, тя ще бъде отчетена от българските институции.

Вътрешният министър Демерджиев за ареста на Борисов: Аз не бих постъпил така

Рамона Стругариу ("Обнови Европа") посочи, че евродепутатите обсъждат Борисов, докато през 2020 г. ЕП прие резолюция за България и там пише, че злоупотребите с европейските фондове в страната се множат и някои от съмненията за част от случаите засягат министър-председателя.

,,Борисов тогава бе на власт'', припомни тя.

Иво Христов (БСП/СД) заяви, че 18 дни преди парламентарните избори в България ЕП услужливо организира дебат по казус, който отдавна бе затворен от българския съд.

Правата на арестувания лидер на ГЕРБ бяха признати и защитени. Не така стои въпросът с правата на милионите български граждани, ощетени от корупцията и беззаконието, допълни той.

Емил Радев (ГЕРБ/ЕНП) настоя с категорична нетърпимост на всички институционални нива и на обществото да се противодейства на полицейщината и произвола. Андрей Новаков (ГЕРБ/ЕНП) коментира, че изходът от случая с Борисов е показал, че България е правова държава. Според Новаков Борисов е "платил цена", че подкрепя Украйна и осъжда Русия.

Еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс заяви, че Европейската комисия няма роля да се меси в разследвания в отделните страни и това е работа на националните власти, при спазване на правата на обвиняемите.

Българският съд е установил нарушение на закона в този случай и е постановил решение за отмяна на заповедта за задържане, поясни Рейндерс.

Той отбеляза, че българските власти са обещали на ЕК да предприемат мерки за отчетност на главния прокурор и за надзор над прокурорските откази за образуване на разследване, за да получат достъп до средствата от ЕС. Еврокомисарят припомни оценките от най-новия доклад на комисията за върховенството на закона, в който са отправени препоръки, свързани с независимостта на магистратите и отчете липсата на окончателни присъди срещу корупцията по високите управленски равнища у нас.

Водещи новини

Още новини