Историческо: ЕЦБ повиши основните си лихвени проценти със 75 базисни пункта

Getty Images
share

Европейската централна банка повиши основните си лихвени проценти със 75 базисни пункта и даде ясен сигнал, че покачването ще продължи.

На пресконференция след заседанието на Управителния съвет гуверньорът Кристин Лагард съобщи, че в утежнения сценарий за развитието на икономиката в еврозоната догодина Франкфурт очаква рецесия, съобщава БНР.

Лагард за пореден път нарече "неоправдана" войната, започната от Русия в Украйна и подчерта, че "енергийното изнудване" и високите цени на енергоносителите са основният двигател на изключително високата инфлация.

Новите прогнози за развитието на икономиката в еврозоната, според базовия сценарий на Франкфурт, са за ръст от 3,1 на сто тази година, 0,9 % догодина и 2,3 % през 2024 г., подчерта гуверньорът на Европейската централна банка Кристин Лагард.

Отново според основния сценарий – тази година инфлацията ще бъде 8,1 %, догодина ще се забави до 5,5%, а през 2024-та до 2,3 %. За да се стигне до там, лихвените покачвания ще продължат:

"Ще вземаме решение на всяка среща, което е базирано на данните, как да достигнем до това ниво на лихвите, което ще ни върне към целта от 2% инфлация в средносрочен план", каза Лагард.

Тя добави, че банката внимателно следи поевтиняването на еврото, което допринася за инфлацията. Представените данни са за базов сценарий, но Франкфурт е разработил и утежнен, при който газовите доставки от Русия са напълно прекратени.

"Това наистина е мрачен утежнен сценарий, но той включва рецесия през 2023 година", заяви гуверньорът на ЕЦБ.

Еврото продължава да спада спрямо долара

На въпрос доколко може да се вярва на прогнозите на Европейската централна банка, тъй като през последните години в тях има сериозни пропуски, Лагард пое отговорността като ръководител на институцията и припомни, че не само Франкфурт се сгрешил в оценките си.

"Защото при виртуалното моделиране е невъзможно да се предвиди и включи Covid, войната в Украйна и енергийното изнудване. Да, ние направихме тези грешки. Когато се вгледаме в същността им, те предимно са направени заради енергията."

ЕЦБ ще направи всичко възможно за овладяване на инфлацията, но чрез монетарна политика не могат да се овладеят цените на енергоносителите, допълни Лагард и изрази удовлетвореност, че Европейската комисия работи в тази насока. 

Водещи новини

Още новини