Датският министър на външните работи Йепе Кофод заяви днес, че очаква страната да се присъедини към общата отбранителна политика на Европейския съюз, след като 2/3 от хората, гласували на произведения вчера референдум по въпроса, се обявиха против датиращия от 30 години отказ, предаде Асошиейтед прес.
,,Предстоят редица формални стъпки преди Дания да бъде приета в споразумението за отбрана, включително датският парламент да одобри резултатите от референдума'', каза Кофод. Той изрази очакване Дания да може да се присъедини към общата отбранителна политика на ЕС от 1 юли.
При преброени 100 процента от подадените бюлетини, 66,9 на сто от гласувалите са се обявили в полза на отпадането на отказа, а 33,1 процента - против, показват официалните данни. Избирателната активност е била 65,76 на сто.
Датската министър-председателка Мете Фредериксен заяви, че резултатите са "ясен сигнал" към руския президент Владимир Путин.
Референдумът последва решенията на Швеция и Финландия да кандидатстват за членство в НАТО, отбелязва БТА.
Присъединяването на Дания, която е сред основателите на 30-членния отбранителен съюз, към отбранителната политика на ЕС ще има сравнително скромно въздействие върху европейската архитектура за сигурност, особено в сравнение с историческите заявки на Швеция и Финландия за влизане в Северноатлантическия алианс, отбелязва АП.
Експерти обаче твърдят, че и двете стъпки отразяват едни и същи опасения и ще засилят военното сътрудничество на континента, смаян от войната в Украйна.
Основният ефект от отпадането на отказа ще бъде, че датските представители ще остават в залата, когато колегите им от ЕС обсъждат теми, свързани с отбраната, а датските въоръжени сили ще може да участват във военни операции на ЕС, като например тези в Африка и Босна и Херцеговина.
Кофод нарече референдума "добра и важна стъпка".
Сплотеността в Европа е най-добрият отговор, който можем да дадем в ситуацията, в която се намираме, каза той.