Испания ще намали таксите за включване и данъчното облагане за свръхпечалба в новите договори за доставка на електрическа енергия, съобщи днес правителството, цитирано от Ройтерс. Тези мерки са част от мултимилиарден извънреден пакет, целящ да смекчи въздействието върху бизнеса и потребителите на по-високите цени на електроенергията.
Кабинетът е одобрил днес пакета от облекчени заеми и пряка помощ на стойност 16 милиарда евро, който първоначално бе обявен за понеделник. Той включва и мерки за таван на наемите и насърчава заетостта при младите хора и жените.
Целта е цените на електроенергията да бъдат възможно най-ниски, каза на пресконференция след седмичното заседание на правителството министърката на икономиката Надя Калвиньо Сантамария.
При представянето на пакета, който влиза в сила от 1 април за срок от три месеца, министърката на екологичния преход и демографските въпроси Тереса Рибера Родригес заяви, че Испания ще отпсуне около 2,5 милиарда евро за намаляване на таксите за интерконекторните връзки за потребители с висок разход на електроенергия.
Покачването на цените на електроенергията, влошено допълнително от руската инвазия в Украйна, е предизвикало широкоразпространено социално недоволство, което правителството в Мадрид опитва да смекчи.
Тереса Риберо добави, че от 2023 г. кабинетът ще насърчава енергийните доставчици да продават електроенергия на компании на двустранна основа и да заобикалят пазара на едро в опит за съкращаване на разходите.
От общия пакет, по-голямата част от който трябва тепърва да бъде одобрен от Европейската комисия, 6 милиарда евро ще са за пряка помощ и за намаляване на данъците, което е повече от средствата в пакета за пандемията от Ковид-19, а останалите 10 милиарда евро за таван на цените на газа.
Министрите все още финализират детайлите на така нареченото "иберийско изключение", разрешено от ЕС, което ще позволи на Испания и Португалия да сложат таван на цените на газа.
Управителят на Испанската централна банка Пабло Ернандес де Кос заяви по-рано, че сегашната енергийна криза трябва да бъде преодоляна чрез единен европейски отговор с обединяване на разходите предвид по-слабия или ограничен фискален капацитет на някои европейски страни, включително Испания.
На този фон централният банкер подчерта, че испанският спасителен пакет трябва да е само временна мярка, за да се избегне прекомерното обременяване на държавните финанси. Въпреки че испанският държавен дълг е намалял до 118,7 на сто от брутния вътрешен продукт спрямо 120 на сто през 2020 г., той е бил доста над средните за ЕС 97,7 на сто през третото тримесечие, според данните на Евростат.